Přeskočit na hlavní obsah

Fama o podílových fondech


Zisk nobelovky za ekonomii pro Eugena Famu byl pro mnohé překvapením. Vždyť to je ten chlapík, který přišel s hypotézou efektivních trhů! A spolu s ním získal cenu o Bob Shiller, který přišel s antitezí k hypotéze efektivních trhů. Třetím nobelistou je Lars Peter Hansen, jehož práci můžeme vidět jako syntézu.

Libí se mi komentář Justina Foxe, autora knhy The Myth of the Rational Market k letošními výberu:
This is, to a certain extent, further evidence that economics isn’t a science like physics is a science (and yeah, yeah, the economics Nobel isn’t a real Nobel prize). But that’s not because economists are all frauds — it’s at least partly because economics is harder than physics. And the interaction over the decades between the differing ideas of Fama and Shiller, while maybe not exactly scientific, has certainly been enlightening, and had a huge impact on the world.
Fama díky své víře v efektivní trhy věřil, že při investování je nemožné konzistentně překovávat trh. A jsme jen krůček od vzniku tzv. indexovaných akciových fondů. Tyto fondy nejsou aktivně řízeny, jejich složení kopíruje složení vybraného akciového indexu nebo subindexu. A díky této jednoduché strategii jsou náklady (management fee) velmi nízké. Mise je jasná: pokud nejsem schopen překovávat trh, tak jej budu alespoň replikovat.

Teoretickým východiskem Fam byl předpoklad, že trh velmi rychle obsáhne nové informace (cena akcie se rovná její správné hodnotě), proto je velmi obtížné být lepším investorem, než je průměr trhu. Samozřejmě, že je možná i druhá interpretace, které Fama moc nefandil: trh se chová naprosto náhodně a proto není možné investora být lepší než trhu, protože není možné být lepší než házení mincí. 

Jak si vedou tradiční podílové fondy? Obrázek níže ukazuje výkonnost 232 akciových podílových fondů, které investují především do akciového indexu S&P 500. A přerušovaná čára ukazuje skutečný výkon indexu. Výsledek?


Po očištění o poplatky přineslo 54 procent z podílových fondů v letošním roce nižší výnos pro investora než byl výkon samotného indexu. 46% pak bylo lepších než trh. Tabulka pod obrázkem potom ukazuje, jak se vyvíjel podíl fondů, které byly lepší než vývoj samotného indexu, v čase.

Paraganská padina není nejlepší motivací investovat do fondu: jestliže mám 50% šanci, že skončím hůř než trh, tak to raději tu indexovanou investiční strategii. Nebo snad ne?

Ono je logické, že v průměrný investor, respektive průměrný fond nemůže konzistentně být lepší než je průměr trhu. Ale každý má pocit, že dokáže být lepší než je průměr. Kdo z vás ne? Nebo aspoň věříme ve schopnost vybrat si takový fond, který nám umožní být lepší než průměr.

A oni jsou investoři a správci fondů, kterým se skutečně daří dlouhodobě překovávat trh. Milionovou otázkou je, jak takový fond, investora, správce fondu poznat. Já poznal Honzu Hájka. Jak vybíráte vy?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...