V Ranním restartu píšeme: "v USA se nakonec zákonodárcům „povedlo“ nedosáhnout včas dohody ohledně rozpočtu, což znamená, že s platností ode dneška vláda nemůže vyplácet širokou škálu prostředků. Stalo se tak poprvé po 17 letech a týká se to například mezd 800 tis. zaměstnanců, kteří tak ode dneška mají neplacené volno. Trh na to příliš nereagoval, dolar už v předchozích dnech postupně oslaboval a dostal se na nejnižší úroveň od začátku února, aktuálně je na 1,355. Zatím se ještě nejedná o žádnou tragédii, pokud znesvářené strany Kongresu dokážou najít společnou řeč, mohl by stop-stav trvat jen několik dní bez výraznějšího negativního dopadu na ekonomiku. V této chvíli ale nejsou na programu žádná další jednání. Větší problém je, že se dále potvrdilo, jak hluboce jsou Republikáni a Demokraté zakopáni ve svých pozicích. A to v situaci, kdy musí Kongres navýšit dluhový strop 16,7 biliónů USD, kterého bude dosaženo někdy v půli října.V noci nedošlo k nalezení kompromisu."
Co akcie? Obrázek ukazuje, jak na "shutdown" neboli "zastavení provozu státu" reagovaly akcie v minulosti. Medián je -0,1% tedy nula. Nicméně historie ukazuje, že v případě delšího zdržení je pokles větší, nikoliv však dramatický (medián -3%).
Otázkou je, jak rychle Demokrati a Republikáni dosáhnou dohody ohledně odložení zdravotní reformy (Obamacare). Nebude to snadné, protože došlo během let k nárůstu polarizace názorů. Zatímco v minulosti našly obě strany mnoho styčným bodů, nyní tomu tak není.
Mimochodem: co stojí za nárůstem polarizace? Poole a Rosenthal to připisují k rostoucí nerovnosti v rozdělení příjmů, viz obrázek.
Vysoká polarizace tak zvyšuje riziko, že problém s rozpočty, zvyšováním dluhového stropu a s řešením vysokého deficitu vlády bude dlouhodobějším problémem.
Mimochodem: EMU už má hodně práce ve snižování deficitu za sebou, USA ještě před sebou.
Komentáře
Okomentovat