Přeskočit na hlavní obsah

O fiskální restrikci a hlouposti politiků


Měly problémové země eurozóny provádět fiskální restrikci? Paul Krugman, nositel Nobelovy ceny za ekonomii a ekonomická pop star,  má jasno. Neměly! A svůj názor dokazuje například tímto obrázkem. 
Ten ukazuje na vodorovné ose velikost fiskální restrikce v procentech HDP. A na svislé ose, jaký byl růst, respektive pokles jednotlivých ekonomiky v období mezi 2008 a 2012. 

Pro Krugmana to je jasný důkaz toho, že to politici vehnali své ekonomiky do krize. Kdyby nedělali fiskální úspory, tak by ekonomiky typu Řecka, Portugalska, Španělska, Itálie neprošly tak hlubokou ekonomickou krizí.

OK. Tady bychom mohli uzavřít: nebýt hlouposti politiků, tak by si eurozóna mohla odpustit dlouhou krizi.

No, ale můžeme se na věc podívat i jinak. Existence vazby (korelace) mezi fiskální restrikcí a ekonomickým růstem totiž neříká nic o kauzalitě.

Lorezno Smaghi ukazuje následující sérii obrázků. Korelace s růstem ekonomik ve stejném období má nejen velikost fiskální restrikce, ale i například výše úrokových sazeb pro nové úvěry pro podniky, konkurenceschopnost podniků v dané ekonomice, úroveň matematických znalostí nebo i přístup k internetu.


 

Když „šikovně“ smícháme grafy, tak můžeme dokonce říci, že výše fiskální restrikce určuje úroveň dostupnosti internetu nebo úroveň matematických znalostí. Kdyby ony politici nedělali fiskální škrty, tak by lidé byli chytřejší v matematice a měli by dostupnější internet. 


Nebo je blíže pravdě jiné vysvětlení? Například, že ekonomiky s nízkou konkurenceschopností, s nízkou mírou inovací, a které si žily nad poměry (vysoké zadlužení a vysoký deficit běžného účtu), narazily do zdi ekonomické krize. Investoři, si udělali vlastní obrázek o těchto ekonomikách: je vysoce rizikové do nich investovat. A tak z nich začaly peníze odtékat, nemluvě o tom, že odmítaly financovat jejich nové dluhy. A odtud už jsme jen krůček k tomu, že tyto ekonomiky tak museli začít šetřit, protože nikdo nechtěl financovat jejich dluhy. Takže vlády musely snižovat své deficity…

K čemu se kloníte vy?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...