Přeskočit na hlavní obsah

Ranní restart: devizový shopaholik



Devizový shopaholik 

Devizové rezervy České národní banky vzrostly v průběhu září o 57 mld. CZK (na 1 535 mld. CZK). Podíl k HDP se tak dostal na cca 35%. 

Od psychologické švýcarské hranice 80% jsme na míle vzdálení. Navíc jsme vysvětlovali, že jde o hranici, kterou citlivě vnímá více trh, a ne ČNB. Důvodem je fakt, že ČNB nemá obavy ze záporného kapitálu díky přecenění devizových rezerv jako Švýcaři, kteří musí vyplácet dividendy kantonům. Záporné vlastní ČNB jmění v minulosti dosahovalo až -5% HDP.

Za druhé, spekulativní tlak v průběhu září citelně polevil. To jsme ukazovaly na vývoji dekádní bilance v průběhu září. V prvních deseti dnech rychlý růst rezerv, pak rychlé zklidnění k nule. Tento vývoj je také vidět nejen na vývoji samotné koruny, ale i forwardech: příležitost pro zajištění dovozů byla nejatraktivnější právě na začátku září, kdy se forwardové kurzy dostaly hluboko pod 27 CZK/EUR. 


ČNB pak ještě zveřejnila detail svých obchodů za srpen, ze kterých vyplývá, že intervenovala ve výši 3,7 mld. EUR.

O včera zveřejněném průmyslu za srpen jsem už psal včera, proto nabízím pohled Jirky. Pozitivní je, že nové zakázky rostou téměř o osm procent. Mzdy v průmyslu rostly o 2,5% (nominálně), takže žádná sláva nejen z pohledu odborářů, ale i z pohledu ČNB, která by chtěla vidět růst mezd blízko pěti procentům, aby si byla jistá, že inflace se bude stabilizovat ke dvěma procentům. 

Podle našeho názoru bude efekt VW skandálu maximálně v řádu pár desetinek HDP. Důvodem je širší portfolio odběratelů domácích výrobců a pravděpodobný substituční efekt (od dieselu k benzínu), který bude kompenzovat výpadek poptávky.

Viceguvernér ČNB, Mojmír Hampl, se v HN pustil do kritiků kurzového závazku. Vybírám: „Pokud se chcete vyhnout ztrátám, věřte v sílu kurzového závazku ČNB.“, „…svůj kurzový závazek a minimální horizont jeho trvání – nejméně polovinu roku 2016, možná i déle – myslí vážně.“ Náš názor je, že je pravděpodobnější odložení ukončení kurzového závazku do roku 2017. 

Letem světem

Dneska oznámí výsledek zasedání centrální banka Velké Británie: nejpravděpodobněji beze změny, minule hlasování 8:1.

Ve 12:30 záznam ze zasedání ECB, večer pak Fed. Trh je naladěn ve směru pomalejšího růstu sazeb Fedu a více uvolněné měnové politiky ECB. Proto bude v zápiscích hledat indikace, které tento názor posílí. Pro USD/EUR poněkud nejasná zpráva, proto bude pokračovat volatilita.
   
Ekon: "Produktivita není všechno, ale z dlouhodobé-ho hlediska je to téměř všechno." Paul Krugman


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si