Přeskočit na hlavní obsah

O štěstí a rodičích v objetí ve správném měsíci



Blížící se konec roku sebou nese zvýšenou frekvenci potřásání pravicí a přání hodně zdraví a štěstí. Potřebujeme skutečně štěstí? Ovlivňuje štěstí naši spokojenost a úspěch? A můžeme si jej koupit?

O anatomii úspěchu je knížka Malcolma Gladwella „Mimo řadu“ (doporučená četba na dlouhé zimní večery). Ukazuje, že bychom neměli lpět na naší časté představě, že úspěch je důsledkem jen a jen osobních zásluh. 

Ukazuje, že prostředí, ve kterém vyrůstáme a pravidla, která fungují v naší společnosti, hrají významnou roli. Vzhledem k tomu, že máme zimu, tak vyberu jeden Gladwellův příklad týkající se hokeje, kdy pravidla sehrávají důležitou roli, zda budete úspěšný hokejista nebo ne. 

Když se podíváme na statistiku NHL, tak zjistíme, že 40% hráčů se narodilo mezi lednem a březnem, 30% ve druhé čtvrtletí, 20% ve třetím a jen 10% ve čtvrtém. Platí to i pro Česko? Ve vítězném týmu z Nagana bylo 48% hráčů narozených v lednu až březnu. 

Znamená to, že lidé narozeni na začátku roku jsou z nějakého důvodu více talentovaní, a proto úspěšnější? Šťoural by mohl namítnout, že v lednu až březnu se prostě rodí více dětí. Není tomu tak. Naopak. Nejvíce dětí se rodí v letních měsících. V zimních měsících nejméně a úplně nejméně v únoru. Takže v tom musí být něco jiného. 

Jde o vliv pravidel a vše začíná v dětství. Dětský hokejista je zařazen do dětského týmu podle svého věku k 1. lednu. 1. leden je oním pravidlem. Takže máme tým hokejistů, kde mají 1. ledna všichni deset let. Ale přirozeně je rozdíl mezi těmi, co mají narozeniny v lednu (takže za pár dnů mají už 11 let) a těmi, co mají narozeniny až v prosinci. Když jste dítě, tak je velký rozdíl v síle, výdrži a v šikovnosti mezi dětmi s věkovým rozdílem řekněme 11 měsíců.

Proto jsou do týmů častěji vybírání hráči s narozeninami v lednu, únoru a březnu. Prostě lépe hrají a trenéři chtějí vyhrávat. Na začátku nejsou více talentovaní, než ti narození v prosinci, jsou jen starší. Ale dostávají kvalitnější trénink, mají možnost častěji hrát, tak z nich logicky vyroste lepší hráč. 

Je to spravedlivé? Ne. Proto je štěstí tak důležitou součástí našeho života. 

Tohle bylo o "mít štěstí". Ale "prožívat štěstí" je jiná kategorie. Máme nad ní větší kontrolu? Sonja Lyubomirsky s kolegy ukazují, že 50% našich schopností prožívat štěstí je podmíněno geneticky. To nezní jako dobrá zpráva, protože s tím jaksi nemůžeme nic udělat. A děti by to dokonce mohli brát jako pomstu rodičů. 

A teď pozor, jen 10% je ovlivněno vnějšími okolnostmi jako je vzdělání, mzda (!), stavem (samotná svatba také plné štěstí nepřinese). Mzda tak patří mezi spoustu faktorů, které mnozí považují za důležité, ale přitom jejich vliv na pociťovanou pohodu je relativně malý.

Tušíte správně, že konec bude pozitivní. Něco, co jsme skutečně schopni ovlivnit. Zbývajících 40% je ovlivněno každodenním chováním a způsobem, jakým o sobě a druhých uvažujeme. Přeji vám hodně štěstí v novém roce!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...