Přeskočit na hlavní obsah

Čína: jiný rok, stejné problémy



Bublina na akciích pokračuje ve splaskávání a pokles cen neodráží kolaps čínské ekonomiky. Centrální banka nechá měnu oslabit, řídí jen tempo. Čínská ekonomika zpomalí k šesti procentům, přesto její globální váha poroste.

Čína nechce ztratit pozornost finančních trhů ani v roce 2016

Pozornost finančních trhů od začátku roku poutá Čína. V pondělí (4.1.) a ve čtvrtek bylo automaticky zrušeno obchodování na čínské burze poté, co akciový index CSI 300 spadnul o 7%. Pokud pád chcete spojit s daty, tak na začátku minulého týdne vyšla horší data za čínský průmysl.


Ale ve skutečnosti výprodej a pokles cen souvisí s očekávaným zrušením zákazu prodeje akcií pro velké investory, který měl nastat 8. ledna. Jinými slovy, malí investoři se zbavují akcií v očekávání, že to samé budou dělat velcí investoři, až budou moci. Je možné, že Čína odloží zrušení zákazu, aby stabilizovala situaci.

Zastavení obchodování souvisí s novými pravidly, které mimo jiné zavedla automatické zastavení obchodování při poklesu o sedm procent. Pro srovnání v USA je limit nastaven až na 20 procentech. Čínské autority nevydržely ani týden a ve čtvrtek tuto automatickou brzdu zrušily.

Připomeňme, že z vrcholu spadly ceny akcií téměř o 40 procent. Ale pokles cen akcií není spojen s kolapsem ekonomiky, ale primárně se splasknutím akciové bubliny, která vznikla v minulém roce. Navíc čínský akciový trh je poloviční (v procentech HDP) ve srovnání s USA.

Přes všechny propady pokud jste nakoupili akcie v roce 2014, tak váš výnos je pořád padesát procent. Očekáváme, že tlak na pokles cen bude pokračovat s dopady na globální volatilitu a nejistotu.


Zpomalování čínské ekonomiky je setrvalým stavem od roku 2007. Přesto finanční trh a analytici nervózně poukazují, že ekonomika už neroste přes deset procent, devět, osm, sedm. Přes tuto nervozitu čínská ekonomika zvyšuje svůj podíl na globální ekonomice, v loňském roce velikostí předstihla USA (absolutně samozřejmě, nikoliv v produktivitě na jednoho obyvatele). Jinými slovy, zpomalení tempa je logické a bude pokračovat. A zkušenost říká, že trh bude stále překvapován.


Na zpomalování ekonomiky samozřejmě více či méně standardně reaguje čínská vláda a centrální banka. Centrální banka postupně pouští kurz čínské měny na slabší úrovně. 


I přes kritiku a titulky „Měnové války“ je potřeba si uvědomit, že čínská ekonomika přes reálné posilování měny pomáhala zbytku světu. Od roku 2008 reálný efektivní kurz posílil o 40 procent a snížila přebytek svého běžného účtu a došlo k poklesu úspor.  


Také čínská ekonomika tak prochází velkou strukturální změnou, kdy posiluje především sektor služeb (zdravotní, penzijní, sociální), jehož podíl na HDP překonal padesátiprocentní hranici (podle IIF).


Nicméně centrální banka má strach ze skokového oslabení, které by mohlo podle dosáhnout až několik desítek procent. Proto raději aktivně intervenuje na trzích a zpomaluje tržní reakci. Například za minulý rok díky intervencím snížila své devizové rezervy o cca 500 mld. USD, jen za prosinec o více než sto miliard. 


Myslíme si, že v letošním roce bude tento tlak na oslabení měny pokračovat, minimálně do té doby, než Čína díky nízkým cenám komodit začne negativně nastavený trh překvapovat pozitivně.

Co se týče dopadu na ropu, tak nadále platí naše analýza, že za jejich poklesem nestojí primárně Čína. Statistika ukazuje, že Čína spotřebuje 12 procent roční celosvětové spotřeby ropy. Ale zhruba polovinu světové spotřeby mědi, niklu a hliníku. Pokud by komoditní trhy reagovaly především na Čínu, tak by ceny mědi, niklu a hliníku měly klesat rychleji, než ceny ropy. Nicméně opak je pravdou.


Pokles cen tak souvisí s dalšími faktory, především s podpisem dohody mezi Íránem a jadernými mocnostmi. Pokles cen ropy představuje pozitivní nákladový šok, který podpoří růst ekonomik. Především těch, které mají vyšší podíl průmyslu, jako je ČR, Německo a jako je i Čína.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si