Nesníží nakonec Fed sazby?
Dneska promluví šéfka Fedu Janet Yellen před Kongresem. Otázek bude dost: Jak to bude se zvyšováním sazeb? Nehrozí USA recese? Proč dolar oslabuje? Bylo chybou zvýšit sazby v prosinci? Dolar se včera propadnul až téměř na 1,13 vůči euru.
Trh nyní očekává s pravděpodobností 70 procent, že letos Fed ponechá sazby beze změny. Kumulují se negativní makro překvapení. Data za průmysl naznačují bilancování ekonomiky na hraně recese a jediným zdroj růstu (služby) zpomalují. Yellen může říkat, že trh práce je v cajku a že klesá nezaměstnanost. Nicméně že inflace zůstává nízká, proto Fed může dále podporovat ekonomiku nízkými sazbami. Navíc roste nejistota ohledně globální ekonomiky. Letos max jedno zvýšení.
Nicméně je otázkou času, kdy si trh začne seriózně klást otázku: nemůže Fed snížit sazby? Připomínám proto vyjádření viceguvernéra Fedu, Stanley Fischera, ze začátku února, který řekl, že negativní sazby pomohly zemím, které je zavedly. A že fungovaly lépe, než si myslel v roce 2012.
Letem světem
Primárky v New Hampshire vyhrál za Republikány Donald Trump a za Demokraty Bernie Sanders. Další kolo primárek proběhne 20. února v Nevadě (Demokraté), respektive v Jižní Karolíně a Washingtonu (Republikáni).
Goldman Sachs zrušil pět ze šesti svých top doporučení pro rok 2016. Po šesti týdnech. Nevyšla jim sázka na dolar, dluhopisy, inflační očekávání… Pamatuji si, jak před pár lety Goldman Sachs s vážnou tváří doporučoval prodávat korunu, protože ČR je předlužená a proto koruna oslabí někam nad 30 CZK/EUR. Prostě vlnaři.
Hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu řekl, že dědictvím finanční krize je vysoké zadlužení států. A proto, až přijde další krize, tak dojde k dalšímu růstu zadlužení a možná i k neschopnosti některých států splácet. Proto doporučuje provázat splátky na ekonomický výkon. Prostě když na tom bude ekonomika blbě, tak splátky budou odloženy. Podle jeho názoru by z toho profitovaly země EMU, které by tak získaly alespoň některé prvky fiskální unie.
Japonské akcie propadají na úrovně podzimu 2014 (od srpna pokles o 25%) a Jen posiluje (za stejné období o více než osm procent). Čekejte další uvolnění měnové politiky BoJ.
Pokles cen bankovních titulů v EMU jasně ECB ukazuje, že úvěrová aktivita se v eurozóně nerozjede, a že ECB bude muset použít větší kladivo, aby z ekonomik vymlátila vyšší růst a inflaci. Podle našeho názoru roste pravděpodobnost, že ECB nakonec nafoukne i kvantitativní uvolnění = zvýší objem měsíčních nákupů.
A když už tady dneska máme Fed, BoJ a ECB, ta by bylo škoda, kdybychom vynechali ČNB. Takže názor viceguvernéra Mojmíra Hampla na českou tradici černého pasažérství: „Česko bude lepší, až se nebudou z fitness center ztrácet lžíce na boty!“ Souhlas.
„Manželství: tři týdny zbožňování, tři roky hádek a třicet let tolerance.“ George Bernard Shaw
Komentáře
Okomentovat