Přeskočit na hlavní obsah

Ranní restart: ekonomika pod vlivem zbytkáče



USA: HDP panikáře, šťourala a pragmatika 

Ekonomika USA v prvním čtvrtletí vzrostla o půl procenta. Jde o mezičtvrtletní růst, který je anualizovaný. To ve finále znamená vynásobit mezičtvrtletní růst čtyřmi. Dostaneme tak číslo, které naznačuje, jak by se ekonomika vyvíjela za celý rok, pokud by měla stejný výkon jako v daném čtvrtletí. 

A půl procenta pro USA je špatný výsledek. Za posledních několik desítek let se totiž růst v průměru pohyboval většinou mezi 3-3,5 procenty. Navíc špatný výsledek nejde tentokrát hodit na špatnou zimu. Naopak, letos byla zima nadprůměrně mírná, což je pozitivní minimálně pro stavebnictví.

Panikařit by mohl ten, který by se podíval na předchozí čtvrtletí a miluje extrapolaci. Ve druhém čtvrtletí rostla ekonomika USA o téměř 4% a nyní jsme na půl procentu. Když tento jedinec extrapoluje tento vývoj (prodlouží čáru tempa růstu dál do budoucnosti), tak bude vyhrožovat recesí. 

Ale šťoural nebere oficiální data jako neměnnou pravdu. Zvlášť když ví, jak moc jsou původní odhady revidovány. Průměrný posun růstu HDP od prvního odhadu do poslední revize je 1,2 procentního bodu. Oběma směry. Takže statistik ví, že růst nebyl 0,5 procenta, ale s 95 procentní pravděpodobností mezi -1,5 a 2,5 procenty.

Pragmatik pak řekne, OK, ale s takovou se nikam nedostaneme, protože buď rosteme docela slušně, nebo jsme na tom špatně. Potřebujeme něco, co nám pomůže se rozhodnout. Dobrým indikátorem, který nepodléhá revizím je například míra nezaměstnanosti. A trh práce neindikuje riziko recese. Naopak.


USA: HDP pod vlivem zbytkáče

Slabé první čtvrtletí tady není poprvé. Jedním z možných vysvětlení je tzv. zbytková sezónnost. Celkové HDP je poskládáno z jednotlivých složek (spotřeba, investice, vládní spotřeba, vývozy a dovozy), které jsou očištěny o sezónnost. Takže pokud bychom toto HDP znovu sezónně očistili, tak bychom měli dostat stejné čísla. Ale ono to tak není. Zvlášť první čtvrtletí se zdají být vychýlené směrem dolů. Zdá se, že odhad HDP v sobě obsahuje zbytkovou sezónnost. A její odstranění ukazuje, že ekonomika v USA v prvním čtvrtletí nerostla o 0,5 procenta, ale rychleji, blízko dvou procent.


Šéf ekonomického výzkumu v Sanfranciském Fedu, Glenn Rudebusch, přímo řekl, že první čtvrtletí bude slabé, ale výsledek nereprezentuje sílu americké ekonomiky. A to tak, že o hodně. 

Toto statistické okénko vám mělo ukázat, že data nelze brát jako odraz reality, ale vždy jen jako jeden dílek, který navíc ne vždy musí přesně sedět do puzzle jménem ekonomika. 

Každopádně finanční trhy si hledají příběh, kterého se budou držet, a kterým vysvětlí pohyby kurzů. A tím je teď slabost americké ekonomiky. Proto dolar přece oslabuje. Vůči euru opakovaně testuje proražení úrovně 1,14. Vůči koši měn oslabil od začátku roku o šest procent. Slabé data slouží také jako vysvětlení, proč letos Fed možná nebude zvyšovat sazby. 


Za oslabujícím dolarem ale můžeme také vidět snížení rizika vývoje globální ekonomiky. Ceny komodit se odlepily ode dna. Podobně i vývoj akciových indexů nenaznačuje přetrvávající pesimismus. Takže oslabování dolaru může být jen projevem, že peníze se z bezpečného dolarového přístavu vrací zpět do světa.


Mimo jiné i proto zmizela ze zápisu Fedu věta o globálních rizicích. Proto si myslíme, že trh je nyní nekonzistentní v odhadech na růst sazeb Fedu, u kterého nadále očekáváme až dvojí zvýšení v letošním roce. 

V následujících měsících začne růst inflace s tím, jak začne vypadávat negativní příspěvek cen energií z meziročních čísel. A takový růst samozřejmě na sebe navalí změnu nálady a koncentrace finančního trhu. Trh začne spekulovat o rychlejším růstu sazeb Fedu, o dřívějším exitu ČNB z kurzového závazku, začnou růst inflační očekávání a s ním i výnosy. 

Ženy to nemají lehké. Nemají co na sebe. A hlavně to všechno nemají kam dát.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...