Přeskočit na hlavní obsah

Ranní restart: kredibilita a kontinuita



USA: Yellen slibuje, že tentokrát jakože fakt 

V minulých dnech Fed přišel s tím, že další zvýšení sazeb bude na stole v červnu. Trh sice zvýšil pravděpodobnost, že Fed dodá zvýšení sazeb, ale stále dával větší šanci tomu, že centrální banka zase vycouvá (obrázek končí minulým pátkem). To není dobrá vizitka pro Fed. 


A do toho měla Janet Yellen v pátek řeč v Harvardu. Bez skrupulí řekla, že zvýšení sazeb bude vhodné v příštích měsících, pokud ekonomika bude pokračovat v růstu a trh práce se bude zlepšovat. Takže ve finále neřekla nic nového. Komentátoři se tak alespoň zoufale snažili vyčíst cosi z výrazů její tváře a vystupování. To hodnotí odborníci jako jistější, než v minulých letech, z čehož usuzují, že to myslí více vážně a je více pravděpodobné zvýšení sazeb.

My očekáváme jedno až dvojí zvýšení sazeb v letošním roce díky vývoji ekonomiky. 

Co může zvyšování sazeb zpomalit? Paradoxně vyšší kredibilita Fedu. Od konce dubna totiž dolar posílil o více než 3,5%. A silnější dolar sám o sobě utahuje měnové podmínky. Takže by Fed nakonec nemusel tolik spěchat se zvyšováním sazeb.


Připomínám, že podle odhadů Fedu posílení dolaru o deset procent sníží růst ekonomiky v následujících třech letech o 1,5 procentního bodu a jádrovou PCE inflaci o půl procentního bodu v horizontu dvou kvartálů. 

Vzhledem k posílení efektivního kurzu dolaru (vůči koši měn) o 18 procent od poloviny roku 2014 je logické, že zvýšení sazeb bylo vytlačováno posílením dolaru. Ke kterému dochází paradoxně i proto, že trh očekává zvyšování sazeb. Zapeklité!


Každopádně očekáváme, že Fed skutečně v létě zvýší sazby. Už jen pro nápravu pošramocené kredibility. A do té doby bude trh bedlivě sledovat makro data. 

Tak například v pátek byl revidován růst ekonomiky za první čtvrtletí. Původní odhad růstu o 0,5% byl zvýšen na 0,8%. Jde o zlepšení obrázku, ale stále si myslíme, že jde o podhodnocení díky zbytkové sezónnosti. Každopádně GDPnow ukazuje, že ve druhém probíhajícím kvartále, by měla ekonomika růst o velmi slušných cca 2,9%.


Zároveň byla zveřejněna čtvrtletní PCE inflace (Fedem preferovaný inflační ukazatel). Jádrová rostla o 2,1% (anaulizované mezičtvrtletní tempo růstu). 

Tento pátek nás čekají data za trh práce. Připomínám, že míra nezaměstnanosti nemusí nutně klesat, aby trh produkoval nová pracovní místa. V posledních měsících vidíme růst míry participace. To znamená, že lidé mají tendenci se vracet na trh práce a aktivně hledat zaměstnání. A aktivní hledání zaměstnání je z pohledu statistika opět zařadí mezi nezaměstnané. Takže důležitějším ukazatelem je míra zaměstnanosti. Ve středu a pátek pak budeme sledovat i data nákupních manažerů: ISM průmyslový a ve službách.

Kontinuální ČNB

Rusnok byl v neděli v OVM. Hlavní myšlenky (a mé poznámky v závorkách): Exit by chtěl oznámit dopředu, nicméně i pak bude intervenovat, pokud to bude potřeba ke zklidnění koruny (v souladu s komunikační linií „předchozí“ bankovní rady). Zavádění negativních sazeb není nyní aktuální (protože ČNB nemusí nijak moc intervenovat, což se změní ve druhé polovině roku). ČNB nebude blokovat zavedení eura (už dříve nicméně řekl, že nečeká zavedení eura pod jeho vedením, takže si myslí, že politici se do toho moc nepohrnou). ČNB nemá problém s růstem devizových rezerv (toto je potřeba opakovat, protože trh si to stále nemyslí). Pokud by bylo potřeba, tak ČNB nejen, že může prodloužit závazek, ale v případě recese dokonce posunout na slabší úroveň (jasné poselství, že nebude bezhlavě spěchat s exitem a oslabení koruny je stále nejlepší nástroj ČNB, jak pomoci ekonomice). 

Letem světem

Ve čtvrtek naplánovaná schůze OPEC. Tlak na dosažení případné dohody o zmrazení/snížení těžby může být nižší po zvýšení ceny k 50 USD za barel.

ECB připraví studii, která se zaměří na to, jak banky zvládají ultra-nízké úrokové sazby. Záleží, jaké je zadání, ale mělo by jim vyjít, že špatně. Cílem studie je i vyvinout mechanismus dohledu bank se špatnými úvěry. "Plánujeme detailní přehled zdrojů ziskovosti bank na úrovni jednotlivých bank a na úrovni jednotlivých obchodních modelů.", řekl Ignazio Angeloni, člen rady dohledu ECB. 

Ve čtvrtek zasedá ECB. Nečeká se změna, rada si počká s hodnocením uvolnění měnové politiky. A navíc si počká na Fed a jeho zvýšení sazeb.

"In economics, things take longer to happen than you think they will and then they happen faster than you thought they could." Larry Summers

Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si