Přeskočit na hlavní obsah

Ranní restart: Všichni Rusnokovi muži


Do bankovní rady míří Rusnokovi muži


Kancelář prezidenta oznámila, že do bankovní rady budou dnes jmenováni Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký (mandáty Mirka Singera a Kamila Janáčka vyprší na konci června). Jiří Rusnok si tak prosadil své dva bývalé kolegy ze soukromého sektoru, což z nich ovšem nečiní špatnou volbu.

Vojta Benda je skvělým makroekonomem. Pracoval jako analytik jak v ČNB, tak v komerčních institucích, zná velmi dobře prognostický aparát ČNB. Navíc je fanouškem britského humoru, což učiní meetingy snesitelnějšími :-). 

Tomáš Nidetzký je zase praktik, který prošel několika manažerskými pozicemi v rámci finančních institucí (pojišťovna, banka, stavebka). Vzhledem k rostoucí roli finanční stability a dohledu se budou tyto znalosti více než hodit.

Každopádně noví členové snižují pravděpodobnost nějakých otoček a kotrmelců v měnové politice ČNB. Nadále očekáváme exit až na přelomu 2017/18. 

Když už jsme u centrální banky, tak trefný je tento výrok: „Central bankers these days are not unlike referees in a premier league soccer match; they spend a lot of time running around the players only to be accused of making biased or bad calls whenever they blow a whistle.“ Tak good luck!

Za Rusnoka euro nebude

Včera měl shodou okolností rozhovor pro Radiožurnál budoucí guvernér Jirka Rusnok. Potvrdil, že nejméně do konce roku 2016 nebude kurzový závazek zrušen a vzhledem k aktuálnímu výhledu inflace by mohl exit nastat okolo poloviny roku 2017. Respektive zmínil exit nebo jinou úpravu. Což ukazuje, že ČNB ještě přesně neví (protože je to daleko a bude záležet na aktuální situaci) jakou formu exitu (skokový, postupný) ČNB zvolí. 

V otázce přijetí eura řekl, že rozhodnutí je na vládě, technicky je česká ekonomika připravena, ale „myslím si, že to v rámci mého mandátu nebude“.

MMF nabádá vládu, aby nepodlehla volbám

Mezinárodní měnový fond na tiskovce zveřejnil závěry své mise v ČR. Mimo jiné řekl, že by vláda měla odolat pokušení snižovat daně a zvyšovat výdaje před volbami v roce 2017. 

Dále, že ČNB by měla být připravena zavést negativní sazby k omezení přílivu spekulativního kapitálu. Na této frontě je klid, ale zdánlivý. ČNB neintervenuje, nicméně až MF začne emitovat větší balíky dluhopisů (díky splátkám dluhu), inflace začne ve druhé polovině roku růst a trh začne spekulovat nad časováním exitu, tak tato diskuse dostane nový náboj. 

MMF dodává, že ČR potřebuje především zlepšit a zkvalitnit vzdělávání, fungování soudů a omezit administrativní překážky pro business. S tím se nedá nic jiného než souhlasit.   

Moje žena mi nechala na lednici vzkaz: „Nefunguje to! Už to nevydržím! Jdu bydlet k mamince.“
Otevřel jsem ledničku. Světlo svítilo. Pivo bylo studené. O čem to mluvila!?!?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si