ECB: odpustit dluh Řecku ne, ale Německu ano!?
Řecko dostalo od Troiky minulý týden peníze na splátku dluhu. Přestože Mezinárodní měnový fond chtěl nejdříve prosadit odpuštění části dluhu, protože podle jejich analýz se Řecko z dluhových problémů vlastním úsilím prostě nedostane. Ostatní partneři (ECB a Evropská komise) díky nátlaku Německa tento návrh odmítá. Poslední dohoda na toto téma je, že do konce roku se dohodnou.
Profesor z LSE Paul De Grauwe napsal, že dochází k odpouštění dluhu zemí eurozóny prostřednictvím kvantitativního uvolnění ECB. Všech kromě Řecka, které se podle pravidel ECB do tohoto programu nekvalifikuje, protože její dluhopisy nejsou dostatečně „kvalitní“.
Od začátku (březen 2015) kvantitativního uvolnění ECB nakoupila státní dluhopisy téměř za 800 mld. EUR. A centrální banka uvádí, že bude pokračovat minimálně do března 2017. To znamená, že celkový objem dosáhne minimálně na cca 1600 mld. EUR.
Paul De Grauwe argumentuje, že v situaci, když ECB nakupuje státní dluhopisy a drží je na své bilanci, tak tento vládní dluh „mizí“. Vlády jej ve skutečnosti nemusí splatit. A tak si vlády EMU (kromě Řecka) užívají odpis dluhu, který Řecku pod záminkou morálních hazardu atd. nechtějí přiznat.
Bezesporu kvantitativní uvolnění ulehčuje vládám eurozóny život, protože snižuje náklady na financování dluhu. Nicméně podle mého názoru nejde o odpis dluhu. Aby to tak bylo, tak by dluhopisy musely zůstat na bilanci ECB navždy.
ECB: na věčnosti záleží
Ještě donedávna ECB nereinvestovala splácený dluh. Jinými slovy, když ECB nakoupila dluhopis se splatností pěti let, tak za pět let si jej nechala od dané vlády splatit. Dalo by se říci standardní vztah, je protistrana nezvyklá.
V prosinci minulého roku ECB řekla, že bude reinvestovat splacené dluhopisy. To znamená, že za splacené peníze znovu nakoupí vládní dluhopisy. V praxi to může vypadat tak, že vláda splatí dluhopisy a okamžitě vydá nový dluh, který ECB znovu nakoupí.
Tím už se blížíme k tomu, co De Grauwe vidí jako faktické odpuštění dluhu: vládě nehrozí, že by nenašla kupce pro tento nový dluh na splacení toho starého.
Nicméně říci, že došlo ke skutečnému odpuštění státního dluhu, musí být splněna jedna podmínka: že by ECB řekla, že reinvestovat bude neomezeně dlouhou dobu. A to ECB neřekla: „Zatřetí, přijali jsme rozhodnutí reinvestovat splátky jistiny z cenných papírů koupených v rámci APP, jakmile budou splatné, a to po nezbytně dlouhou dobu.“
„Po nezbytně dlouhou dobu“ není „navždy“. ECB se nezavázala, že trvale zvýší objem peněz v ekonomice prostřednictvím kvantitativního uvolnění. Možná vám přijde tato diskuse příliš teoretická. A taky že jo. Ale s možnými praktickými dopady.
ECB: stačí slovo a už sněží
Když se diskutuje o shazování peněz z vrtulníku (helikocopter drop of money), tak financování deficitu ze strany centrálních bank trvalým navýšením objemu peněz v ekonomice je nejčastěji zmiňovanou podobou této vrtulníkové akce. Takže když ECB říká, že shazování peněz z vrtulníku je možným nástrojem, tak nemusí jít o takovou revoluci, jak si někdo může myslet. Stačí změnit větu „po nezbytně dlouhou dobu“ na „trvale“ a už sněží!
Čína: shortaři všech zemí, spojte se!
Shortaři (investoři sázející na pokles cen) navyšují své sázky proti čínským akciím na nejvyšší úrovně za poslední rok. Pamětníci připomínají, že naposledy tento pesimismus vedl k poklesu hodnoty akciového indexu v Číně o 5 bilionů dolarů. A já dodávám, že zaslouženě: na čínském akciovém trhu se v posledních dvou letech vyklubala pěkná akciová bublina, která musela splasknout.
Je potřeba mít na paměti, že značná korekce akciového trhu už je za námi. Dále, pokles čínských akcií nesouvisí s kolapsem čínské ekonomiky, ale přehřátím akciového trhu v minulosti. Přicházející makro data z Číny nejsou už tak velkým zklamáním jako tomu bylo v loňském roce. Ano, může to souviset i s výměnou šéfa statistického úřadu.
A na paměti je potřeba samozřejmě mít i to, že případný pokles se může snadno díky psychologii přelít krátkodobě na další trhy. Už slyším pesimisty, jak říkají, že rozbuškou bude zvýšení sazeb Fedem…
Letem světem
Česká vláda odložila jednání o rozpočtu na polovinu června. Během jednání ale doposud stihla zvýšit výdajové rámce o 30 mld. CZK pro roky 2017 až 2019. Ministerstvo financí navrhovalo deficit 48,5 mld. deficit, ale vzhledem k blížícím se volbám v roce 2017 šlo spíše o snahu ukázat nízké číslo, které se po protlačení vládou zvýší.
Japonský průmysl pokles v dubnu meziročně o 3,5%. Vedle ochablosti japonské ekonomiky se tentokrát do čísel dostal efekt zemětřesení na ostrově Kyushu. To mimo jiné ovlivnilo výrobu kolosu Toyota, Sony. Očekávání analytiků byla více pesimistická = čekali větší škody.
Dneska se otevřou finanční trhy v USA a UK po pondělním volnu. Spousta makro dat bude zveřejněna, nejsledovanější bude inflace v EMU.
Nejlepší investice je jídlo. Znalosti zapomenete, peníze ztratí hodnotu, zlato nebude nikoho zajímat, ale tuky - o ty jen tak nepřijdete.
Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!
Komentáře
Okomentovat