Přeskočit na hlavní obsah

Fed se topí v komunikaci aneb "Pepo, já se spletla!"





Fed: Pepo, já se spletla!

Centrální banka ponechala sazby beze změny. V souladu s očekáváním trhu, který se stal skeptickým k možnosti zvýšení sazeb především po špatném čísle o tvorbě nových pracovních míst. Nicméně rozhodnutí, jehož součástí je i komunikace, je mimo soulad s tím, co Fed říkal v posledních týdnech. Bohužel to není poprvé.

Když čtu prohlášení Fedu a porovnám ho s předchozím, tak z něj vyplývá:  Fed vidí, že zlepšení na trhu práce se zpomalilo, zatímco růst ekonomiky se zlepšil. Poukazuje na to, že důvěra domácností se zlepšila, a že čisté vývozy (vývozy mínus dovozy) méně snižují růst, než Fed očekával. O něco slabší, než očekával, hodnotí Fed investice. 

Samotné prohlášení tak nenaznačuje nějaký problém, kvůli kterému by měl Fed měnit svůj názor: horší tvorba pracovních míst, ale lepší nezaměstnanost a lepší růst ekonomiky. 

Co se týká názoru sedmnáctičlenného FOMC na vývoj úrokových sazeb, tak z jednoho na šest se zvýšil počet zastánců jen jednoho zvýšení sazeb v letošním roce. FOMC také snížil odhad tempa zvyšování pro další roky.

Člověk pak neví, proč si Fed tak komplikuje život: zvýšíme sazby, nezvýšíme sazby. Fed se topí ve své komunikaci, než aby využíval její možnosti. 

Jedna věc je zvýšení v červnu. Vzhledem k růstu rizika Brexitu to nedávalo smysl. V tomto případě by Fed, ale i ECB a BoE měly jasně ujišťovat trh, že udělají vše ke stabilizaci možného turbulentního vývoje. Taková komunikace je naprosto pochopitelná. Měli by se soustředit na krátkodobé uklidnění a nechat stranou dlouhodobé úvahy.

Každopádně Fed si maluje jedno zvýšení sazeb letos. Trh mu opět nevěří, protože s pravděpodobností 60% nečeká žádné zvýšení. 

Teď už si jen můžeme počkat, až dolar oslabí. Fed potom řekne, že možnosti pro růst sazeb jsou. Dolar posílí. A možností zmizí. 

Desetiletý výnos státních dluhopisů je na dostřel 1,5% a blíží se k úrovním kolem dubna/května 2013. Tehdy došlo ke skutečnému výraznému zpřísnění úrokových podmínek. A to díky, světe div se, komunikaci centrální banky. Možná si vzomenete, že v situaci, kdy Fed ještě prováděl kvantitativní uvolnění, tak tehdejší šéf Fedu Bernanke oznámil, že bude postupně snižovat měsíční nákupy. A trh očekával, že už na konci roku (2013!) Fed bude zvyšovat sazby. 

My nadále očekáváme, že sazby Fedu budou letos zvýšení maximálně dvakrát. Pokud nastane Brexit, tak zvýšení nepřichází v úvahu. 


Brexit: důležitá paragánská padina

Co se stane, pokud si Britové v referendu odhlasují, že chtějí ven z EU? Objevují se dotazy, zda je výsledek referenda vlastně závazný pro politiky. Není, je pouze poradní. Ale pravděpodobnost, že by britští politici šli proti občanům, je velmi malá. A to i přesto, že v Řecku těm jejich to vloni prošlo.

Samozřejmě je možné, že by UK vyjednala s EU nějaké další ústupky, speciální postavení a kdo ví co. Prakticky odstoupí Cameron a navrch získá protiunijní tábor konzervatistů. Navíc David Cameron, George Osborne a Philip Hammond slíbili, že pokud vyhraje tábor „Odchod“, tak to bude znamenat aktivaci článku 50 smlouvy EU, který stanovuje podmínky vystoupení země z EU.

Co tento článek 50 říká? Že každý stát může vystoupit. Svůj záměr musí oznámit Radě. Dojde k uzavření dohody o podmínkách vystoupení s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií. Pro vystupující stát přestávají platit smlouvy dnem, kdy dohoda o vystoupení začne platit, nebo dva roky poté, co stát oznámí svůj záměr. Jinými slovy, Británie s EU může vyjednávat dva roky o podmínkách vystoupení. Prodloužení této lhůty je možné jen jednomyslným souhlasem Evropské rady. Člen tady, který zastupuje vystupující zemi, se nepodílí na jednáních ani rozhodnutích Evropské rady. No a nakonec, pokud by si to stát někdy rozmyslel, tak může opět požádat o vstup do EU.

Letem světem

Dneska zasedá britská centrální banka. Konsensuální názor je, že centrální banka nic neudělá, ale množí se dohady, zda nakonec nesníží sazby. 

Očekáváná volatilita britské libry vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2008. Je dokonce vyšší než na ruském rublu, jihoafrickém randu nebo brazilském realu. Zajímavé je, že tradeři sice očekávají ohromnou volatilitu v krátkodobém horizontu, ale jednoroční očekáváná volatilita se nezměnila. 

   
Na rady není čas, my musíme makat!

Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...