Přeskočit na hlavní obsah

Fed odvolal, co odvolal a slibuje, co slíbil


Fed odvolává, co odvolal a slibuje, co slíbil

Včerejší zasedání americké centrální banky přineslo obvyklou otočku. Vybral jsem tři odstavce ze stanoviska, kde došlo ke změně. 


Za prvé, Fed vidí, že červnové slabé čísla za trh práce byla nějakým statistickým lapsem, takže může opět tvrdit, že trh práce se zlepšuje. Což je pro Yellen podmínka nutná pro zvýšení sazeb.


Dále, Fed už zase vidí, že nevidí ekonomické rizika. Negativní sentiment po referendu se nepřelévá z Británie do dalších ekonomik. Předstihové indikátory jak za průmysl (který na začátku roku hrozil recesí), tak za služby se v posledních měsících zlepšují. Navíc v průměru makro data pozitivně překvapují finanční trhy a centrální banku. 


Ano, už slyším pesimisty, kteří správně podotýkají, že vysoká míra pozitivních překvapení povede k revizi růstu americké ekonomiky směrem nahoru. A protože analytici (jak tržní, tak ti centrální) máme tendenci extrapolovat „trend“ (= protahovat poslední vývoj), tak revize bude optimističtější, než by bylo vhodné. A když bude optimističtější, tak na podzim bude klesat nadšení z americké ekonomiky. Ne protože by se musela nutně vyvíjet hůř, ale jen protože očekávání budou nastavena jinak. Hédonická adaptace v praxi.

Ale pojďme zpět k tomu, jak Fed nyní vnímá ekonomiku. Atlantský Fed odhaduje, že ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila na 2,3%. Konkurenční model z dílny newyorského Fedu říká 2,2%. A navíc odhaduje růst o 2,6 procenta ve třetím čtvrtletí.

Reálná ekonomika s přesahem na míru nezaměstnanosti se tedy vyvíjí k plné spokojenosti centrální banky. Jen ty inflační očekávání zůstávají nízké. 

Na druhou stranu PCE jádrová inflace se přibližuje k cíli a v ekonomice rostou mzdové tlaky, které další inflace dále popostrčí nahoru. Proto Fed věří, že zlepšení trhu práce povede nakonec i ke zvýšení inflace.





Takže (poslední odstavec stanovska) se není čemu divit, že Fed opět pokládá na stůl zvýšení sazeb. Jedna nedočkavá už hlasovala včera pro zvýšení. Zbytek se snaží se naznačit, že do konce roku zvýšení přijde, a že trh je příliš pesimistický ohledně dalšího zvyšování sazeb. 

Úspěšně jsem se tak dostali z fáze zklamání do fáze očekávání. Trh zatím vnímá pravděpodobnost zvýšení do konce roku na necelých padesát procentech. My jsme více optimističtí: v následujících 6M očekáváme 1 až dvojí zvýšení sazeb. A tady bych dneska téma Fedu usekl a vrátím se k němu příští týden. 

Letem světem
Evropská komise navrhla zamítnutí sankcí proti Španělsku a Portugalsku za nesplnění cílů pro deficit státních financí. Jde o překvapivé nalezení pudu sebezáchovy.
    
"Goldberg, nepůjčili by mi dvě stovky?" 
„Když já mám jen jednu." 
„To nevadí, tu druhou mi zůstanou dlužen."

Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...