Libra si to dál šine na slabší úrovně, od referenda už ztratila téměř 14 procent své hodnoty (proti dolaru). Několik nemovitostních fondů investujících do britských nemovitostí omezilo obchodování, protože příliš mnoho lidí se snažilo vytáhnout své investice. A nemovitosti nepatří mezi nejlikvidnější aktivum.
Snaha ukotvit peníze v bezpečném přístavu je vidět na výnosech státních dluhopisů. Desetiletý britský poklesl už o 60 bazických bodů, německý a USA o cca 30-35 bodů.
Bank of England zasahuje. Centrální banka snížila proti-cyklický kapitálový polštář z 0,5 na 0 procent s okamžitou platností, minimálně na rok. Podle jejího odhadu to uvolní bankám kapitál s úvěrovou kapacitou až 150 mld.
A teď politika: Theresa May vyhrála první kolo vnitrostranických voleb na šéfku strany Konzervativců s velkým náskokem. Jako jediná z kandidátů odmítla slíbit, že Brexit nezmění postavení lidí z EU, kteří žijí v Británii. Řekla, že “nikdo nezbytně nežije někde navždy”. To že řekla? Saprment! To musí byt ženská!
To Německo uvažuje o nabídce dvojího občanství pro Brity, kteří žijí a pracují v zemích EU. Trochu jiný přístup.
A co na to lidi? Začněme jedním průzkumem, který sledoval emoce Britů po vyhlášení výsledků referenda. 32 procent respondentů se chtělo rozplakat. Ve věkové skupině 18-39 slzy zastihly téměř polovinu lidí. A v této věkové skupině následovala zlost (67%), frustrace (71%), znechucení (61%). Paul Ekman by měl radost.
Každopádně důvěra lidí v budoucí ekonomický vývoj poklesla. A to tak, že pořádně: sentiment ohledně celé ekonomiky je v recesním pásmu, firmy očekávají výrazně menší růst tržeb a o investicích nyní moc neuvažují. O sebenaplňujících účincích pesimismu netřeba široce psát.
Ale jedeme dál, co bude dál? (pozor to není epizeuxis, ale jen absolutní rým). Zajímavé zpestření přinesla právní firma Mishcon de Reya (žádné béčko). Ta varuje vládu, že článek 50, který by měl aktivovat vystoupení Británie z EU, uvádí mimo jiné, že tento odchod se odehraje v souladu s ústavními předpisy vystupující země. A Britské ústavní právo říká, že takový krok musí odsouhlasit britský parlament, protože výsledek referenda sám o sobě není závazný. Takže pokud vystoupení země neodsouhlasí parlament, tak žaloba a soud. Vypadá to jako prkotina. Problém je, že většina poslanců parlamentu nechce vystoupit z EU, takže je riziko, že by výsledek referenda odmítli. Politici se začínají kroutit a dokonce lamentují, že přece nějaká právní firma nemůže zvrátit výsledek referenda. Ale no tak, to že máte strach, neznamená, že ústava přestává platit.
Pojďme z Británie. Zaujal mě průzkum, který se ptal lidí v EU, nakolik se cítí Evropany. A výsledek mě překvapil, protože není tak špatný, jak by si jeden mohl myslet ze všech těch prohlášení politiků/nacionalistů/populistů.
Lekce z typu chyb:
Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!
Komentáře
Okomentovat