Přeskočit na hlavní obsah

Fed: fčil ještě ne, ale ono to přijde



Americká centrální banka ponechala sazby beze změny. To jsme čekali. A naznačila, že sazby v následujících měsících zvýší. To jsme taky čekali. A snížila ofiko odhad bankovní rady ohledně rovnovážné sazby. To jsme taky čekali. Pro jednou tak není potřeba v praxi aplikovat vtip/metodický pokyn: ekonom je člověk, který vám naprosto přesně a detailně vysvětlí, proč se ve své prognóze mýlil.

Ve stanovisku Fed explicitně napsal: „Bankovní rada soudí, že důvody pro zvýšení sazeb zesílily. Ale rozhodla, že nyní bude čekat pro potvrzení vývoje směrem k jejím cílům.“ Dále, tři členové bankovní rady Fedu (FOMC) explicitně hlasovali pro zvýšení sazeb. 

Tato věta je ve stanovisku nová a Fed jejím prostřednictvím omlouvá, proč už nyní nezvýšil a proč bude čekat, podle našeho názoru, až na prosinec. Tím hlavním důvodem jsou prezidentské volby. Ale to nemůže Fed říci, protože okamžitě by byl napadnut Republikány, že ovlivňuje výsledek voleb. A proto se Fed tváří, že žádné volby nejsou. Prosím? Jaké volby? Nevím, o čem mluvíte!

Fed vedle nové prognózy zveřejnil tzv. dot chart, tedy jak jednotliví členové FOMC vidí budoucí vývoj sazeb. Ten implikuje jedno zvýšení sazeb letos s pravděpodobností 82%. Mediánová hodnota sazeb pro příští rok je na 1,1% (minule to FOMC viděl na 1,6%). My čekáme jedno, max dvojí zvýšení v příštím roce. 


Rovnovážnou nominální sazbu Fed sice snížil, ale nijak dramaticky: z 3 na 2,9 procenta. Konzistentně s tím snížil i odhad rovnovážného růstu ekonomiky z 2 na 1,8 procenta. Očekáváme, že Fed bude i v dalších čtvrtletích snižovat odhad rovnovážné sazby.

Trh je opatrnější a očekává zvýšení sazeb do konce roku s pravděpodobností 60 procent. My souhlasíme a pravděpodobnost odráží riziko vítězství Trumpa.


Dolar mírně oslabil (0,4%), dlouhé výnosy mírně poklesly (-5 bodů), akcie vzrostly (téměř jedno procento). 

Nemůžou mi pane Eichler půjčit tři tisíce?
Rád bych, ale nemám peníze u sebe.
A co doma?
Děkuji, všichni zdrávi…

Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...