Diplomatický oříšek vyřešen
Ve středu bude zasedat klub států vyvážejících ropu OPEC, aby se znovu pokusil dohodnout na prvním snížení produkce za osm let. Problémem bránícím dosažení dohody doposud byl spor, jak který stát sníží produkci ropy. Ve při je především Saudská Arábie, Irák a Irán.
Zákulisní dohody naznačují, že by se státy přece jen na něčem mohly tuto středu dohodnout: žádnou produkci snižovat nebudou, protože až se v příštím roce oživí globální poptávka, tak cena ropy poroste i bez omezování těžby. Heuréka, brilantní úspěch nejvyšší diplomacie. Nadále očekáváme, že se ropa bude pohybovat kolem 50 dolarů za barel.
Referendum po italsku
V neděli nás čeká další zachvění na politickém poli: referendum v Itálii. Pokud se občané nevysloví pro ústavní změny navržené vládou, tak premiér Renzi a jeho vláda rezignují. Jak už to letos bývá (Brexit, Trump), předvolební výzkumy ukazují, že výsledek bude těsný. Tentokrát dávají větší šanci na porážku vlády. Radovat se z něj bude především populistické hnutí Pět hvězd.
ECB se obává politiků a křehkosti bank
Pár dní po oznámení výsledků referenda bude zasedat Evropská centrální banka: trh s napětím bude sledovat, zda dojde k parametrickým úpravám a/nebo prodloužení kvantitativního uvolnění.
Je proto zajímavé zalistovat v reportu k finanční stabilitě, který ECB čerstvě vydala. Největší riziko vidí v politické nejistotě ve vyspělých ekonomikách (Brexit, Trumpa a Itálii budeme mít letos za sebou, příští rok nás čekají například volby v Německu, Francii, Nizozemí a v naší české kotlině), která by mohla přinést další otřesy na finančních trzích. Což by odnesly především rozvíjející se ekonomiky.
A druhým největším rizikem je dle ECB bankovní sektor, respektive jeho nízká profitabilita v prostředí nízkého růstu, který je v některých zemích eurozóny navíc umocňován vysokým podílem problémových úvěrů. Ano, Itálie s problémovými úvěry ve výši 20 procent je hlavním podezřelým.
Na druhé straně finanční trh věří, že ekonomická politika Donalda Trumpa bude proinflační. Proto také inflační očekávání od jeho zvolení vzrostla v USA o 0,25 procentního bodu (10Y inflační swap) na 2,25%.
Inflační optimismus se přelil i přes Atlantik a desetileté inflační swapy pro EMU se zvýšily 0,14 procentního bodu na 1,3%. V ECB tak zavládnout falešný pocit, že roste kredibilita jejího inflačního cíle, a proto je možné polevit v podpoře ekonomiky.
Letem světem
Francouzské primárky pravice vyhrál Francois Fillon. Prezidentské volby budou v květnu, jeho hlavní soupeřkou bude šéfka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. V prezidentských volbách bude tématem i vystoupení Francie z EU, protože EU je ve Francii oblíbená ještě méně než ve Velké Británii.
V neděli proběhnou v Rakousku znovu druhé kolo prezidentských voleb, kde se utkají Alexander Van der Bellen (Zelení) a Norbert Hofer (FPO).
Zajímá vás, co se stane s korunou po opuštění kurzového závazku? Nenarazila měnová politika na své limity? Přijďte na diskusi, kterou spolupořádá Erste Corporate Banking, 12.12. v 17:00 do Šebkova paláce (pro získání posledních vstupenek je nutná registrace).
Bonus: "Vaše matka je tak keynesiánská: aby stimulovala ekonomiku, tak klidně rozfláká vlastní talíře."
Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!
Komentáře
Okomentovat