Přeskočit na hlavní obsah

Ztráta vnější rovnováhy EMU odráží její vnitřní problémy



V eurozóně probíhá diskuse, jak snížit vysoký přebytek běžného účtu, který zachycuje vnější nerovnováhu. Jedním nápadem, který se nyní diskutuje v rámci EU, je umožnit vládám více investovat, tedy zvýšit jejich deficity. Jednou z cest je snažit direktivně určit, kolik by která vláda měla investovat. Další možností je nastavit pravidla tak, aby lépe začal fungovat trh. 

Do Velké recese (2008-2009) a dluhové krize EMU byla bilance běžného účtu cca vyrovnaná. Nicméně od té doby vzrostl přebytek z nuly na zhruba tři procenta HDP. Znamená to, že EMU vyváží více služeb, zboží než dováží. A/nebo dostává více dividend a mezd než kolik vyplácí do světa. Politiky přitom netrápí myšlenka, že EMU více vyváží, ale že dost nedováží. Protože když se málo dováží, tak to přece musí znamenat, že se málo investuje a spotřebovává.


Bilance běžného účtu je pouze odrazem toho, jak se vyvíjejí úspory a investice v ekonomice. Pokud jsou úspory vyšší než investice (tzv. převis úspor), tak tento převis úspor je vyvážen do zahraničí ve formě investic.

Když budu v naší domácnosti více spořit, tak vyšší spotřeba mé ženy může udržovat (děkuji) náš běžný účet stále vyrovnaný. Nicméně když je má žena také spořivá, najednou se náš běžný účet dostává do přebytku, a tyto úspory navíc vyvážíme mimo naší domácnost. Buď málo investujeme v rámci do naší domácnosti, nebo hodně spoříme.

Další obrázek ukazuje, jak se vyvíjí dvě složky převisu úspor v eurozóně: samotné úspory a investice. Z obrázku je patrné, že za růstem přebytku běžného účtu stojí z jedné třetiny vyšší úspory, respektive skutečnost, že úspory se po krizi rychle vrátily na předkrizové hodnoty a dokonce kousek nad. 


Ze dvou třetin pak nárůst přebytku vysvětluje pokles investic. A investice sice v letech 2010-2011 vykazovaly snahu se zvýšit se, ale pak přišel další ponor bez náznaku zlepšení. 

ECB dělá, co může, aby odradila střadatele od úspor. Sazby snížila na -0,4 procenta. Nominální sazby na vkladech poklesly téměř k nule. Problém je, že podobně poklesla i inflace. Takže reálná sazba na vklady v bankách není nijak zvlášť „odrazující“, aby donutila lidi vybrat peníze a roztočit je v obchodech.


Navíc tady máme konzervativní Němce. Ti hodně spoří. A když mají pocit, že přijdou špatné časy, tak spoří ještě více. Před krizí byla průměrná míra úspor v Německu cca 22%, ne daleko od průměru v EMU. Nicméně aktuálně je na 28%, zatímco průměr EMU je pod 24%. 

Ano, Němci jsou hlavní podezřelí za vysoký přebytek běžného účtu EMU. A taky že jo: jejich přebytek běžného účtu v loňském roce dosáhl téměř 9% HDP. Nicméně pokud jeden stát vyváží úspory, potom tyto úspory se mohou stát zdrojem pro investice jiného státu. Podobně jako v případě Německa v 80. letech, kdy znaménko na běžném účtu bylo přesně opačné a Německo masivně dováželo cizí převis úspor. Pokud investiční příležitosti ve zbytku EMU nejsou dostatečné, je logické, že je tento převis úspor investován mimo země eurozóny. 


Takže co ty investice v eurozóně? Víme, že úspory vlád vedly k poklesu vládních investic. Pro vlády a jejich zahledění do sebe ale může unikat ještě druhý, neméně důležitý problém. Slabý růst úvěrů. Úvěry několik let klesaly/stagnovaly. Nyní rostou o necelé dvě procenta. Proč jen o dvě procenta? 


Nestojí za tím poptávka. Naopak, růst poptávky po úvěrech ze strany podniků dosahuje předkrizových úrovní. Takže podniky by chtěly investovat a půjčovat si na provoz. Ale jejich poptávka není dostatečně uspokojena. 

Omezení je na straně nabídky. Tedy na straně bank v EMU. Ty omezují svou nabídku úvěrů, protože v minulosti nasekaly špatné úvěry (hlavně periférie EMU) a nyní musí tyto špatné úvěry postupně odepisovat. Navíc do toho musí banky reagovat na zpřísňující se bankovní regulaci a zvyšují kapitálovou přiměřenost. Pokud jako banka nemáte rezervy, nejste moc ziskoví, což je příklad bankovního sektoru v EMU, tak omezujete úvěry. Volba z donucení. 

Nesoulad mezi růstem ekonomiky a poptávkou po úvěrech na jedné straně a růstem úvěru na druhé straně časově koresponduje s nárůstem převisu úspor nad investicemi. Když jako podnik nedostanete finance na investice, tak prostě neinvestujete. Ledaže byste si byl schopný sehnat peníze někde jinde. 
Ale tohle je bolístka EMU. Podniky v EMU jsou na bankovních úvěrech výrazně závislé. Podíl bankovních úvěrů na pasivech firem v EMU je přes třicet procent. Pro srovnání v USA je to pouze 5 procent. Firmy v USA získávají výrazně více prostředků prostřednictvím kapitálového trhu: emisí vlastních dluhopisů nebo prostřednictvím úpisu akcií. Jinými slovy, firmy mají i možnosti, jak sehnat peníze. 


Tohle by měla být také cesta pro EMU: rozvoj kapitálového trhu, odstranění přeshraničních překážek pro volné proudění kapitálu. Jinými slovy převis úspor a přebytek běžného účtu může eurozóna snížit tím, že zvýší svou schopnost absorbovat úspory prostřednictvím investic na svém území.

Bonus: Dva Židi, starý a mladý, spolu jedou vlakem. Neznají se, nebaví se spolu. Přijde průvodčí, zkontroluje jim lístky. 
Po chvíli se mladý ptá starého: "Prominou, pane, řekli by mi, kolik je hodin?". 
Starý mlčí. 
Mladý si pomyslí, že starý asi špatně slyší, a tak zopakuje otázku hodně nahlas. 
Starý mlčí. 
Mladý se rozčílí a povídá: "Já se jich tady zdvořile zeptám, kolik je hodin, a nestojím jim ani za odpověď?"
Starý mu na to odpoví: "Mladej pane, já jich slyšel. Kdybych jim řekl, že je půl třetí, oni by to brali jako začátek hovoru a zeptali by se mě, kam že to jedu. Já bych jim řekl, že do Kolína. Oni by mi řekli, že taky jedou do Kolína, to jsem viděl, když jim průvodčí kontroloval lístek. Místní nejsou, v Kolíně všechny našince znám, tak by se mě zeptali, kde je v Kolíně slušnej hotel. Já bych jim po pravdě odpověděl, že v Kolíně žádnej slušnej hotel není a jako našince bych jich musel pozvat k sobě domů. Doma mám krásnou mladou dceru Sáru, oni taky nejsou ošklivej, tak by v sobě třeba našli zalíbení. A uznaj, mladej pane, můžu dát svoji dceru někomu, kdo nemá ani na hodinky?"

Zde nám můžete napsat dotaz, komentář, (v)tip. Díky!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si