Přeskočit na hlavní obsah

Zvu vás na 1,3,7-trimethylxanthin

Máte dobrou myšlenku, neprůstřelné argumenty? A potřebujete přesvědčit Josefa, o kterém víte, že s vámi nemusí souhlasit? Přesvědčte jej. Ale před tím jej nadopujte kávou. A když říkám předtím, tak tím myslím 40 minut předtím, než to na něj vybalíte.


1,3,7-trimethylxanthin, čili C8H10N4O2, čili kofein do sebe ládujeme všichni. OK, tak v průměru 80 procent z nás, ale za to různými způsoby: káva, čaj, cola nebo energy drinky. Ano, Lukáši, mladé můžeme napojit energy drinkem, pokud chceme dosáhnout stejných výsledků, nezáleží ta tom, zda jej nazýváme tein, guaranin nebo matein. Jde jen o správnou dávku kofeinu v mg na kg lidské váhy. 

Kofein mění naše chování. Na to existuje spousta analýz. Zvyšuje pozornost, nabuzenost, zlepšuje paměť, zpracování informací, logické myšlení. A mění naše rozhodování a názory. 

Vliv kofeinu na ovlivnění našeho názoru samozřejmě potřebujeme dokázat experimentálně. Takže prolijeme dvě skupiny pomerančovým džusem, jedna dostane džus s kofeinem, druhá bez. Maximální efekt kofein dosahuje 40 minut po požití. Na to je fakt potřeba myslet. Káva po obědu a prodeji našich myšlenek, těsně před rozloučením, je vyhazováním přesvědčivosti z okna.

Lidé v experimentu měli nějaký původní názor na dobrovolnou eutanazii. Vy jim dáte dobré argumenty proti. A zkoumáte, co to s nimi provede. No a pak ještě testujete, zda je skutečně potřeba mít dobré argumenty, jestli lidi nestačí opít rohlíkem. Výsledek? Jejich názor změníte v požadovaném směru jen tehdy, kdy máte silně argumenty. A když jim podstrčíte ještě kofein, tak je posun v názoru trojnásobný.

Myslete na to, až vás někdo pozve na kávu.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si