Přeskočit na hlavní obsah

Barvy, důvěra a samota


Datové úlovky a robot v depresi 
Brodění spousty daty, grafy a tabulkami občas přinese nečekaný úlovek. Když se lidí v EU ptali, zda mají komu říci o pomoc, tak u nás nejméně lidí řeklo, že vlastně nemají nikoho. To byste u těch pesimistických Čechů zavřených na chalupách nečekalo, co. Nejsme v tom sami!

A další úlovek: jen třetina lidí u nás věří médiím. Optimista ve mně to čte jako dobrou zprávu, jakože kritické myšlení. Pesimista nad ním nevěřícně kroutí hlavou.

Pablo Picasso o počítačích řekl: „Ale vždyť jsou k ničemu. Můžou vám dát jenom odpovědi.“
No právě. No právě!

Leporelo ECB
Zítra bude zasedat centrální banka eurozóny a bude se bavit o časování normalizace měnové politiky, především kdy, jak a jak dlouho ukončovat kvantitativní uvolňování. Tak co se v EMU děje? 
Včera byl zveřejněn průzkum úvěrových podmínek v EMU, které se pro podniky mírně zlepšily. Důvěra v budoucí ekonomický růst je také dostatečně vysoká. 

To, co EMU nedovolí růst rychleji je bankovní sektor, kde banky čelí rostoucí regulaci a ty z periferie jsou naloženy špatnými úvěry. Banky prostě nemají dostatečný prostor profinancovat růst. A druhým důvodem, který ECB neustále opakuje, je nedostatečný fiskální impulz.


K tomuto mixu přidejme stále nizkou jádrovou inflaci. Ekonomická situace se zlepšuje, stále neprodukuje inflační tlaky a růst není robustní díky přetrvavajícím problémům bankovního sektoru. Proto neukončí ECB kvantitativní uvolnění před první polovinou příštího roku a zvýšení sazeb bude na pořadu dne až ve druhé polovině roku. 

Slova šéfa ECB před třemi týdny finanční trh vyhodnotil jako indikaci dřívějšího zpřísnění měnové politiky. Ale nyní už opět klesá názor, že ECB zvýší sazby už v prvním čtvrtletí 2018. 


Letem světem
Šéfce Fedu Janet Yellen končí mandát v únory příštího roku. Mezi možnými kandidáty jsou Glenn Hubbard, John Taylor a Kevin Warsh. A všichni tři pochválili návrhy Trumpovi administrativy a Kongresu, které podle jejich názoru mohou zvýšit ekonomický růst ke třem procentům. 

Začínají Colours of Ostrava!!!


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...