Přeskočit na hlavní obsah

Barvy, důvěra a samota


Datové úlovky a robot v depresi 
Brodění spousty daty, grafy a tabulkami občas přinese nečekaný úlovek. Když se lidí v EU ptali, zda mají komu říci o pomoc, tak u nás nejméně lidí řeklo, že vlastně nemají nikoho. To byste u těch pesimistických Čechů zavřených na chalupách nečekalo, co. Nejsme v tom sami!

A další úlovek: jen třetina lidí u nás věří médiím. Optimista ve mně to čte jako dobrou zprávu, jakože kritické myšlení. Pesimista nad ním nevěřícně kroutí hlavou.

Pablo Picasso o počítačích řekl: „Ale vždyť jsou k ničemu. Můžou vám dát jenom odpovědi.“
No právě. No právě!

Leporelo ECB
Zítra bude zasedat centrální banka eurozóny a bude se bavit o časování normalizace měnové politiky, především kdy, jak a jak dlouho ukončovat kvantitativní uvolňování. Tak co se v EMU děje? 
Včera byl zveřejněn průzkum úvěrových podmínek v EMU, které se pro podniky mírně zlepšily. Důvěra v budoucí ekonomický růst je také dostatečně vysoká. 

To, co EMU nedovolí růst rychleji je bankovní sektor, kde banky čelí rostoucí regulaci a ty z periferie jsou naloženy špatnými úvěry. Banky prostě nemají dostatečný prostor profinancovat růst. A druhým důvodem, který ECB neustále opakuje, je nedostatečný fiskální impulz.


K tomuto mixu přidejme stále nizkou jádrovou inflaci. Ekonomická situace se zlepšuje, stále neprodukuje inflační tlaky a růst není robustní díky přetrvavajícím problémům bankovního sektoru. Proto neukončí ECB kvantitativní uvolnění před první polovinou příštího roku a zvýšení sazeb bude na pořadu dne až ve druhé polovině roku. 

Slova šéfa ECB před třemi týdny finanční trh vyhodnotil jako indikaci dřívějšího zpřísnění měnové politiky. Ale nyní už opět klesá názor, že ECB zvýší sazby už v prvním čtvrtletí 2018. 


Letem světem
Šéfce Fedu Janet Yellen končí mandát v únory příštího roku. Mezi možnými kandidáty jsou Glenn Hubbard, John Taylor a Kevin Warsh. A všichni tři pochválili návrhy Trumpovi administrativy a Kongresu, které podle jejich názoru mohou zvýšit ekonomický růst ke třem procentům. 

Začínají Colours of Ostrava!!!


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si