Přeskočit na hlavní obsah

ČNB v gáze v Gaze



Kurzový závazek nahradil…wait for it…
Ministersvo financí onámilo, že plánuje v srpnu vydat až 12 mld. CZK dluhopisů a až 10 mld. CZK státních pokladničních poukázek. 
Zároveň jen v sprnu bude splatných 88 mld. CZK pokladničních poukázek (SPP) vydaných mezi únorem a dubnem. Další SPP budou splatné v září: necelých 60 mld. CZK. 
Do této krátkodobé investice se hnaly ve velkém zahraniční investoři. Ti SPP nakupovaly za záporný úrok, protože očekávali posílení koruny po exitu, které tento negativní úrok vykompenzuje. 
A tady to začíná být zajímavé. Ministerstvo financí tyto peníze nepotřebovalo. Peníze ležely ladem na účtech ČNB. MF si jen shráblo onu zápornou sazbu, kterou byli investoři ochotni zaplatit. Dluh krátkodobě vzrostl, ale nebojte do voleb bude opět nižší. 


Právě disproporce mezi splatným a emitovaným dluhem vlády a faktem, že jej drží primárně zahraniční investoři, znervózňuje ČNB. Ta se obává, že zavírání korunových pozic po splacení státního dluhu povede k oslabení koruny. 
Proto centrální banka dělá kotrmelce v komunikaci. Jednou říká, že posilování koruny odkládá potřebu zvyšovat sazbu. Například guvernér Jirka Rusnok 21. června řekl: "Ano, může to být ve třetím čtvrtletí, což je spíše modelový výpočet, ale měnověpoliticky to na to nevypadá."
A po pár dnech (29. června) otočí a tvrdí, že je tady riziko, že pokud by korunové pozice byly uzavírány, tak je tady riziko oslabení koruny. A proto je potřeba urychlovat zvýšení sazeb. ČNB proto zdůrazňuje, že zvýšení sazeb přijde začátkem srpna, nebo koncem září. Tedy v době, kdy bude splatný balík pokladničních poukázek.

…kurzový závazek
Hlavním důvodem pro spěch se zvyšováním sazeb je tak primárně obava o reakci koruny. Nicméně takto se ČNB dostává přesně do pozice, které se měla vyhnout: ukazuje finančnímu trhu, že závazek na 27 CZK/EUR vyměnila závazek, že se koruna nevychýlí z nějakého koridoru.
Přitom před exitem a ještě bezprostředně po exitu ještě ČNB říkala, že je ochotna připustit volatilitu koruny, protože by to jinak přece nebyl exit. Guvernér Rusnok tehdy (6. dubna) řekl: „V tuto chvíli necháme ten kurz opravdu volně nacházet tu svoji správnou hodnotu. A je nám jedno, jestli to bude 24 nebo jestli to bude 30. V prvních dnech je nám to úplně jedno“.
ČNB udělala chybu s kurzovým závazkem. Ne že jej zavedla, ale že konzistentně necílila kumulování inflačního diferenciálu. Pokud by dokázala přestřelit inflaci v EMU o několik procentních bodů, tak by reálné posílení proběhlo přes inflaci. Potom by trh nečekal, že proběhne přes kurz. A pokud by trh nečekal, že proběhne přes kurz, tak by nespekuloval a ČNB by neměla na bilanci tolik rezerv. Bylo potřeba jen být konzistentní (což ČNB přestala být už na začátku roku 2015). A přestat vyhlašovat exit k nějakému datu. Namísto toho měl exit vyhlašovat až po naplnění inflačního diferenciálu. 
Teď dělá centrální banka druhou chybu. Pokud měnovou politiku budou ovlivňovat dojmy, co by spekulanti mohli udělat, a jak na to bude reagovat koruna a co musí ČNB udělat, aby sazbami zabránila odlivu a oslabení, tak by se bankovní rada měla připravit, že to ovlivni měnovou politiku na mnoho let. Těch tzv. hot money během kurzového závazku přiteklo necelých 1700 mld. CZK. A roční poptávka z reálné ekonomiky je cca 250 mld. CZK. Takže ČNB bude muset čekat 6-7 let, než bude mít po obavách. Anebo se může vrátit ke svému názoru po exitu, tedy nechat trh vyčistit a zbavit se krátkodobých spekulantů. 


Tohle by bohužel nabouralo myšlenku, do které se ČNB zamilovala a kterou prodává do světa: že zvládlo exit bez větší volatility, že exit byl dokonce hladší než zavedení kurzového závazku, že ČNB je lepší než Švýcaři.
Znovu se potvrzují slova Stanleyho Fischera, bývalého guvernéra izraelské centrální banky, který se zavedením kurzového závazku měl své zkušenosti: že zavedení kurzového závazku, je stejné jakou vstoupit do pásma Gazy. Každý ví, jak jít tam, ale málokdo ví, jak se stáhnout. 
ČNB se ještě nestáhla.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si