Přeskočit na hlavní obsah

Jak zvýšit cenu akcie o stovky procent? Jedním slovem.



Krypto-šílenství pokračuje. Akcie firmy Long Island Iced Tea vzrostly o stovky procent. Stačilo se přejmenovat na Long Blockchain. Prodávají nealko, ale rozhodli, že začnou investovat do firem, které vyvíjejí blockchain.


Koncentrovaný trh bitcoinu: zhruba 40 procent všech bitcoinů drží jen jedna tisícovka lidí. Ideální podmínky pro manipulaci s trhem.
Co se stane, když porovnáte minulé bubliny s vývojem ceny bitcoinu? Zjistíte, že většina z nich byla nickou ve srovnání s tulipánovou mánií. Jediný, kdo drží dech je bitcoin.


Prognózování je obtížnou disciplínou. Vezměme si například prognózu počtu obyvatel. Prognóza počtu světové populace z dílny OSN předpokládá, že v roce 2100 nás na planetě bude 9 mld. Nyní je to číslo na cca 7,6 mld. To je ale tzv. střední prognóza. Pak má dolní variantu s 5,5 mld. lidí ve 2100 a horní variantu se 14 mld. lidí.


Všimněte si, že rozdíl mezi těmito krajními variantami je větší, než kolik dnes žije lidí na světě. Drobné změny v překladech totiž mohou mít dramatický dopad do prognózy. V tomto případě například boj s nemocemi, války, antibiotika (nejen vývoj, ale i rezistence), šíření technologií a poznatků.
Obrázek níže ukazuje počet dětí a důchodců připadajících na 100 pracovníků. Tento obrázek vlastně ukazuje, kolik lidí bude závislých na pracujících. Všimněte si, že se tento poměr zase tak dramaticky měnit nebude. V roce bude na 100 zaměstnanců připadat cca 80 dětí a důchodců. Nyní je to přes 75. Nemění se totiž dramaticky na globální úrovni. Planeta totiž není homogenní skupinou. Většina dětí se narodí v Africe a většina důchodů se bude rekrutovat z vyspělých zemí a Číny.


A poslední demografický graf věnujeme mezigenerační mobilitě. Naznačuje, jak moc je pravděpodobné, že budete mít podobné příjmy jako vaši rodiče. A podle něj, pokud chcete žít americký sen (že i člověk z chudé rodiny může prací a pílí dosáhnout vyšších příjmů, než měli rodiče), tak byste se měli odstěhovat z USA, Velké Británie, Slovinska, Čile a Itálie a přesunout se raději do Dánska, Norska, Finska nebo Kanady.

Jak zhoršit prospěch žáků? Zavést stupně vítězů: "Po zavedení uvedených ‚stupňů vítězů‘ se zhoršil prospěch průměrně o 24 procent, přičemž dříve nejlepší žáci se zhoršili až o 40 %.“


Děkuji za přízeň a důvěru a přeji pohodové Vánoce!




Komentáře

  1. O tomhle nás přesvědčil letos Ronaldo, který jednou větou, že radši vodu než Coca Colu, potopil akcie Coca Coly. Naštěstí v nich zainvestováno nemám a nedávno jsem portfolio přesunul do BTC, takže mně to bylo jedno. Ale ještě před dvěma roky jsme měl v Coca Cole poměrně velkou část portfolia a když byly její akcie na vzestupu, ze zisku z nich jsme si nechali udělat návrh interiéru a jeho následnou rekonstrukci. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez inve...

ČR jako sociálně rozvrácená země?

Jsme sociálně rozvrácená země, kde existují velké rozdíly mezi chudými a bohatými, jak často slyšíme (frekvence roste s blížícími se volbami). Jak je to s příjmovou nerovností a chudobou v ČR? Umí vysvětlit blbou náladu ve společnosti? Standardním statistickým měřidlem velikosti rozdílu mezi bohatými a chudými je Giniho koeficient.: měří, jak (ne)rovnoměrně jsou příjmy rozděleny v rámci populace. Čím vyšší je číslo, tím je nerovnost v rozdělení příjmů vyšší. Maximum je 100. V tomto případě nejbohatší skupina získává všechen příjem pro sebe. V případě nulové hodnoty všichni mají stejně.  Takže jak si stojíme: když řeknu, že hodnota koeficientu pro ČR je 25, tak to moc neřekne. Když se však podíváte na graf, tak zjistíte, že jsme mezi Švédskem a Slovenskem. Ano, příjmová nerovnost v ČR je podobná jako ve Švédsku, považované za hodně rovnostářskou společnost.  V EU se největší příjmová nerovnost soustřeďuje na jihu mezi obvyklé podezřelé. Samozřejmě,...

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb...