Dnes začala platit nová regulace MiFID II, příští týden PSD II a na konci května GDPR.
Jak zpíval Mládek: „Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR, SNB mé DKW si stoplo na TK. Mé DKW SPZ ABT 25 – 50 musí teďka na GO do ČSAO.“
Na začátku února převezme od Janet Yellen žezlo nad měnovou politikou USA Jerome Powell. Všichni si dávají pozor, aby byla zdůrazňovaná kontinuita. V dubnu končí první mandát guvernéra BoJ Harukiho Kurody. Očekává, že bude zvolen i na druhý. Výměna stráže v ECB proběhne až v příštím roce. Ale díky potřebě širokého konsensu se vhodný kandidát hledá už nyní. Podle klíče by to měl být Němec. V zákulisí však panuje názor, že by to neměl být Jens Weidmann, šéf Bundesbanky a především hlavní oponent současného šéfa ECB. Nicméně šéfem to nekončí, protože celkem další čtyři posty z Rady guvernérů ECB bude potřeba doplnit do konce příštího roku. V půlce tohoto roku končí viceguvernér Vitor Constancio.
V březnu budou parlamentní volby v Itálii. Předvolební průzkumy dělají vrásky, protože populistická hnutí Pět hvězd se dostala do čela předvolebních průzkumů s 29 procenty. Demokratická strana premiéra Mattea Renziho má v průzkumech 23 procent. Nálada vůči EU není v Itálii dobrá, navíc otázka referenda o vystoupení z EU byla v Itálii několikrát diskutovaná.
Další důležité volby proběhnou v listopadu v USA, kdy se bude volit celá Sněmovna a třetina Senátu. Větší šance dávají modely Demokratům.
V březnu také proběhne první kolo ruských prezidentských voleb. Tady ovšem překvapení neočekáváme.
No a Trump bude dále překonávat rekordy.
V srpnu skončí třetí kolo finanční pomoci Řecku a bude tudíž potřeba dojednat další. Vzhledem k výsledkům řecké ekonomiky by to tentokrát nemusel být takový stres. Desetileté výnosy řeckých státních dluhopisů poklesly téměř na čtyři procenta.
Stres zažijí vyjednávači Brexitu. Článek 50 sice ukončuje členství UK v EU až v březnu 2019, ale UK nestihne dojednat všechny nové dohody k tomuto datu. Technicky to není možné. Proto se UK s EU dohadují na ústupcích, které by mohly vést k prodloužení výstupních rozhovorů o další dva roky. Nicméně tento odklad musí schválit všech 27 členských států. Tedy jejich parlamentů. A to bude trvat několik měsíců. Podle odhadů je tak říjen posledním měsícem, kdy musí být rámcová dohoda hotova a poslána do jednotlivých členských parlamentů ke schválení, aby bylo jasné, že duben 2019 nepřinese mega zmatek.
Letos opět vzrostou prodeje TV. V únoru totiž začnou zimní olympijské hry v Jižní Koreji. Na nich mimochodem bude testován provoz 5G sítě. A v polovině června do poloviny července bude televize okupovat mistrovství světa ve fotbale v Rusku.
V květnu MSCI poprvé zařadí domácí čínské akcie do indexu rozvíjejících se ekonomik. Od června budou moci v Saúdské Arábii získat řidičák dokonce už i ženy. V červenci Kanada zlegalizuje kouření a prodej marihuany pro rekreační účely. V srpnu oslavíme stoleté výročí konce první světové války. V prosinci se dva turisté podívají k Měsíci, a to prostřednictvím rakety Falcon Haevy Rocket z dílny SpaceX. A skončí dvouletý experiment ve Finsku s nepodmíněným základním příjmem (2000 lidí, 560 EUR měsíčně).
Pohár do ČNB a nejasná zpráva o zvyšování sazeb
Guvernér ČNB Jirka Rusnok získal cenu Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2018 (The Bankers). Tlačová zpráva z ČNB uvádí, že „Odborná porota ocenila způsob ukončení kurzového závazku, který se obešel bez tržních otřesů. Jako další důvod označili hodnotitelé následný návrat ke konvenční měnové politice, který spolu s přísnějšími makroobezřetnostními opatřeními pomohl předejít vzniku bubliny na trhu nemovitostí.“ Důležitou informací je, že podle ČNB bublina na trhu nemovitostí není, protože se jí podařilo předejít. Někteří členové bankovní rady s tím nebudou souhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžou udělat.
Záznam z prosincového jednání ČNB odhalil, že pro zvýšení sazeb hlasoval Vojta Benda a Mojmír Hampl. Dále se můžeme dočíst, že „Panovala shoda, že celkové vyznění ekonomického příběhu se od posledního měnověpolitického zasedání nemění a stávající prognóza se velmi dobře naplňuje. Za protiinflační faktory, byť jen drobné, lze označit oproti prognóze pomalejší růst mezd a nepatrně silnější kurz. V proinflačním směru mírně působí vnější podmínky.“ Opakuji, co jsme napsali už po tiskovce: hlavní mzdový šok přišel na konci roku a nikoliv ve třetím čtvrtletí, kdy skutečně růst mezd zvolnil.
Dále zápis potvrzuje náš názor, že bankovní rada zvýší sazby v únoru: „Většina členů bankovní rady se proto přikláněla k postupnému zpřísňování měnové politiky, zvláště v situaci, kdy riziko z prodlení v procesu normalizace úrokových sazeb není výrazné. Rozdíl mezi zvýšením měnověpolitických úrokových sazeb koncem prosince a případným zvýšením sazeb začátkem února byl z makroekonomického pohledu označen za zanedbatelný. Zazníval také argument, že před dalším rozhodnutím o sazbách bude výhodou mít k dispozici novou prognózu.“
Komunikace ČNB je však přitom stále zavádějící. Zároveň totiž říká, že „většina bankovní rady vyhodnotila rizika stávající prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná. Prozatím se tedy nenaplňují proinflační rizika identifikovaná na listopadovém měnovém zasedání.“ Pokud tomu tak je, tak by to mělo znamenat, že většina bankovní rady také souzní s tím, co indikuje prognóza ČNB ohledně vývoje úrokových sazeb. Jejich trajektorie ukazuje, že by měl 3M PRIBOR dosáhnout 0,8 procenta v prvním čtvrtletí tohoto roku. Aktuální hodnota je 0,76%. Takže samotná prognóza nedává pro únorové zvýšení moc velký prostor.
Takže pokud bychom brali do úvahy jen to, že bankovní rada nevidí rizika prognózy ČNB, tak bychom si mohli myslet, že ke zvýšení dojde v letošním roce jen jednou, a to na konci roku.
Bonus: máte vánoční plán?
Komentáře
Okomentovat