Přeskočit na hlavní obsah

Top 1% - co způsobilo nárůst nerovnosti?



V USA 1% nejbohatších bere 20% příjmů. Přitom ještě v 70. letech to bylo jen 10%. Naposledy takto vysoká nerovnováha v rozdělení příjmů byla ve 20 a 30 letech minulého století.

První dva obrázky ukazují příjmů získá nejbohatší procento v jednotlivých státech. Z obrázků je jasné, že nárůst nerovnosti není ve všech vyspělých ekonomikách stejný. Což je dobrý odrazový můstek pro hledání důvodů.



Alvera s spol identifikovali čtyři důvody. 

1) Daňová sazba. Obrázek ukazuje vývoj nejvyšší sazby z příjmů v jednotlivých státech - všeobecně nejvyšší sazby poklesly na úroveň 40-50%. Další obrázek ukazuje přehledněji dynamiku: pokles daňové sazby v procentních bodech (osa x) a nárůst nerovnosti (osa y): státy, které nejvíce snížily nejvyšší daňovou sazbu, zaznamenali nejvyšší nárůst nerovnosti v rozdělení příjmů. Zdá se, že tedy stačí zvýšit sazby a svět je zachráněn. Nebo ne?


Pokles daňové sazby snižuje motivaci k daňovým optimalizacím.

2) Druhý důvod vlastně taky souvisí s daněmi. Snížení daní zvýšilo motivaci vysoko-příjmových skupin ukousnout si více z koláče zisku, protože snížení daňové sazby zvýšilo možný přínos pro zaměstnance při zvýšení mzdy. Takže jde vlastně o zvýšení motivace k práci a samozřejmě zvýšení motivace k tvrdšímu mzdovému vyjednávání

3) Zvýšil se podíl bohatství na příjmech. Pod bohatstvím si představme finanční (akcie, dluhopisy, podílové fony...) a nefinanční (domy, pozemky...) aktiva. Tato aktiva mají výnos (dividendy, kupóny, nájem...). Takže v průběhu času dochází k jejich akumulaci. Ano, to je to zázračné složené úročení. A zároveň je také bohatství nerovnoměrně rozděleny skrz příjmové skupiny. Dlouhodobá akumulace bohatství (podpořena i nízkou dědickou daní) tak vlastně sama o sobě prohlubuje nerovnost ve společnosti.

4) Dochází k posunu v rozdělení zisku. Roste totiž podíl na zisku, který připadne vlastníkům kapitálu (viz bod 3) a tudíž klesá podíl připadající práci (zaměstnancům). Průměrná dlouhodobá hodnota tohoto podílu odměny vlastníkům kapitálu je v USA 6%. Nyní je tento podíl mezi 10-11%.

Nerovnost v příjmech nebo lépe v rozdělení bohatství je potenciální sociální, ale i ekonomický problém, které vyspělé ekonomiky budou muset řešit. Ale jak?

Komentáře

  1. Nejsem odborník, ekonom, ani expert. Prostě ale žiju na tomhle světě a tak se snažím nějak uživit rodinu, sebe a ještě ideálně tak, aby mi něco zbylo. No, co si budeme povídat... někdy je to složité, protože ty nůžky se stále ještě více rozevírají. Na vlastní bydlení, kde jsou dřevěné ploty a vypadá to trochu k světu má dneska jenom málokdo. Nedávno mi projektant řekl, že domy pro střední třídu se už prakticky nestavějí... je to zvláštní doba.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez investic… Je d

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g