Přeskočit na hlavní obsah

Krajina po panice, platící investoři a volatilita koruny

Trhy se po panické reakci začaly uklidňovat. Akciové indexy v USA (S&P500) a v EMU (Stoxx Europe 600) se dostaly nad minima. EURo začalo ztrácet své zisky z posledních dnů. Volatilita klesá. Investoři počítají ztráty.



Krajina po panice
Trhy se po panické reakci začaly uklidňovat. Akciové indexy v USA (S&P500 = SPX) a v EMU (Stoxx Europe 600 = SXXP) se dostaly nad minima. EURo začalo ztrácet své zisky z posledních dnů. Volatilita klesá. 

Akciové indexy

Kurz EUR/USD
Pesimista to vidí jako krátké nadechnutí před dalším ponorem. Optimista jako konec paniky, kdy relativně dobrá data makro data z USA, nízké ceny ropy jako prorůstový faktor, opatření Číny na podporu ekonomiky začnou přinášet své ovoce. 

Četl jsem spoustu přirovnání, že šlo o podobný pád jako v roce 1987. OK, tak se na to podívejme. Propad byl podobný. A v roce 1987 trvalo dva roky, než se akcie dostaly zpět.


Nicméně v té době byla reálná sazba Fedu na 4%, zatímco dnes je na nule. Měnové podmínky jsou výrazně více uvolněné.



Navíc zdroj nákazy – Čína, si uvědomuje, že je potřeba uvolnit měnové podmínky, případně i fiskální podmínky pro pomoc zpomalující se ekonomice.

Martin Krajhanzl spočítal, jak se index vyvíjel v průměru po propadech. Tabulka ukazuje, že v průměru (medián velmi podobné výsledky) po půl roce akcie posílili o osm procent.


Podobný závěr vyplývá i z čísel Bank of America, kteří spočítali vývoj výnosů strategie „nakup a drž“ a výnosů strategie „když je panika, tak prodávej“. Na obrázku vidíte, že snaha časovat trh a nechat se lapit panikou vede k dlouhodobě nižší výkonnosti. 


Řecko: předvolební boj 
Tsipras řekl, že v rámci restrukturalizace řeckého dluhu už netrvá na jeho odpisu a že je namísto toho ochoten akceptovat prodloužení splatnosti. Tohle řešení je průchodné i pro věřitele.

Chcete nám půjčit? Tak plaťte! 
Lokální ministerstvo financí včera vyrazilo na trh prodávat svůj dluh. Prodalo (v konkurenčním kole) dluhopisy se splatností v roce 2026 a 2018. 2026 prodalo 3,3 mld. CZK za výnos 0,979%. Pro srovnání na minulé aukci to bylo za 1,4%. Větší pozornost na sebe upoutal 2018. Toho se totiž prodalo 3,75, ale poptávka byla masivní: 15,1 mld. CZK. A proto i výnos sletěl až na zápornou hodnotu -0,001%. Je to poprvé v historii, kdy MinFin prodal dluhopis za záporný výnos. 

Poptávka byla podpořena zájmem nerezidentů, kteří jsou ochotni akceptovat záporný výnos s vidinou posílení koruny po exitu z kurzového závazku. Navíc roste přebytek likvidity. Finanční instituce mají uloženo ČNB už více než 750 mld. CZK.

CZK volatilita
Koruna se odpoutala od 27 CZK/EUR. Jednak vzrostla riziková prémie. A jednak spekulanti dříve nebo později začnou využívat korunu na financování svých investic. Mají závazek ČNB, které jim snižuje riziko. Na druhé straně budou exportéři (= a fundamenty), které budou korunu vracet zpět. 
Jinými slovy: ačkoliv fundamenty by měli přilepit korunu na 27 CZK/EUR, kde bude intervenovat ČNB, tak právě tato jistota přiláká spekulanty, kteří budou způsobovat volatilitu.
Importéři by proto měli v následujících měsících využít 27 CZK/EUR pro zajištění a vývozci krátkodobé oslabení.



Bonus: „Každý kdo věří, že exponenciální růst může pokračovat do konce světa je buď blázen nebo ekonom.“ Kenneth Boulding

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

USA jako jeden spotřební kotel

Superspotřebitel... V pátek zveřejněné data o maloobchodních tržbách byla pro finanční trh zklamáním: v červenci meziměsíčně stagnovaly, ačkoliv se čekal růst o 0,4%. Po očištění o tržby za prodej aut dokonce došlo k poklesu o -0,3% m/m. Dolar pro jistotu oslabil.    Zájem ekonomů, médií a finančních trhů o amerického spotřebitele je pochopitelný. Spotřeba domácností v USA představuje 68 procent HDP. Pro srovnání v EMU je tento podíl 55% a v ČR dokonce jen 46%. Jde o podíl na HDP. Hrubý domácí produkt přitom představuje celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území. Ale americké podniky neprodukují jen na území USA, ale i v zahraničních dcerkách. A tudíž HDP neměří nejlépe důchod, který plyne do USA k přerozdělení mezi spotřebitele, podniky a vládu.  Když se podíváme na podíl spotřeby na hrubém národním důchodu, tak se dostaneme na 66%. Sice jsme se snažili, ale pořád jde o vysoké číslo. …bez investic… Je d

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g