Přeskočit na hlavní obsah

Jste připraveni platit za své úspory?



Funguje vůbec ten závazek?

Včera jsme ságu o záporných sazbách zakončili konstatováním, že v březnu je pravděpodobnější, že ČNB záporné sazby nezavede. Co ale bude určovat tuto pravděpodobnost v dalších měsících na dalších zasedáních? 

Vývoj české ekonomiky a deflační rizika? Od viceguvernéra Mojmíra Hampla a hlavního ekonoma ČNB Tomáše Holuba jsme slyšeli, že v případě potřeby uvolnit měnovou politiku je prvním na ráně kurz a pak zase kurz. Pokud by ekonomika potřebovala uvolnit měnovou politiku, tak posunutí exitu dál do budoucnosti je nejvíce pravděpodobné (podle nás ČNB neukončí kurzový závazek před ukončením kvantitativního uvolnění ECB). Následuje posunutí hlídky z 27 CZK/EUR na slabší úroveň. Aktuálně však ČR nečelí potřebě uvolnit měnové podmínky, takže v březnu nečekejme nějaké kejkle s kurzovým závazkem. 

Samozřejmě, že skeptik by se mohl zeptat, zda vůbec kurzový závazek k něčemu byl, zda pomohl ČNB v plnění inflačního cíle, a zda je nadále relevantní. 

Kurzový závazek není vlastně o ničem jiném, než o vypnutí jednoho kanálu (posilování nominální kurzu) a spoléhání se, že druhý kanál (rychlejší růst české inflace ve srovnání s tou v EMU) bude posilovat tzv. reálný kurz. Protože my analytici milujeme obrázky, tak na tom následujícím je to shrnuté: bez kurzového závazku by CZK/EUR měla tendenci posílit směrem k cca 24. Ale protože tento kanál ČNB vypnula, tak by měla u nás růst rychleji inflace. Což by se odrazilo v posilování reálného kurzu. A červená čára by se měla přiblížit k modré, aniž by CZK/EUR posílil. Ale jak je vidět, tak se to neděje. 


Podle našich odhadů by kumulovaný inflační diferenciál měl dosáhnout cca pět procentních bodů v době exitu, aby měla ČNB jistotu, že po exitu nedojde k tlaku na posílení koruny. Aktuálně je inflační diferenciál naakumulovaný od listopadu 2013 pouze 0,6 procentního bodu.


Tohle nevypadá na velký úspěch kurzového závazku. Než nad ním zlomíme hůl, podívejme se na náš oblíbený zápas ČR vs. SR. Z obrázku je dobře vidět, že inflace u nás je po zavedení kurzového závazku vyšší než na Slovensku, kde ceny klesají. A nejen celková, ale i jádrová. To, co ČNB překvapuje (a není v tom sama, stejný problém má i Fed, ECB), je pomalý růst mezd. Růst mezd je pomalejší, než by centrální banky doufaly. A proto jsou nyní odbory se svým požadavkem o pětiprocentní růst mezd největším kámošem ČNB.


Import kvantitativního uvolnění

Proč by tedy mohla chtít ČNB zavést záporné sazby, když není potřeba nyní uvolnit měnovou politiku a kdyby jo, tak by stejně raději chtěla použít kurz? Protože jí může vadit objem intervencí, které vynakládá na udržení koruny nad 27 CZK/EUR. A to i přesto, že jsme v posledních měsících několikrát slyšeli z její strany, že růst devizových rezerv centrální bance nevadí, a že jediný problém s devizovými rezervami je, když jsou příliš nízké.

Kurzový závazek aktuálně není nic jiného než politika fixního kurzu. A měnová politika fixního kurzu neznamená nic jiného než dovoz měnové politiky té centrální banky, vůči které fixujeme svou měnu. A protože ECB dělá kvantitativní uvolnění a pumpuje likviditu do ekonomiky, tak ČNB musí také pumpovat likviditu do ekonomiky. Proto se bilance ECB a ČNB vyvíjí cca podobně, viz obrázek. Na začátku letošního roku bilance ČNB, respektive devizové rezervy vzrostly o něco rychleji, že implikoval růst bilance ECB.  A to tak, že zhruba o 75 mld. CZK. Zatím nejde o žádný velký problém, ale…


A tím se dostáváme k pravděpodobnosti, zavedení záporných sazeb: pokud by tento rychlejší růst devizových rezerv pokračoval do budoucna, bude to některé členy bankovní rady posunovat směrem k zavedení záporných sazeb, které by tento příliv utlumily na to „správné“ tempo. 

No a včera jsem vám sliboval pohled na dekádní bilanci ČNB. Ta totiž odhaluje, že růst devizových rezerv za prvních deset dnů v březnu poklesl o 9 mld. CZK a celková bilance ČNB o miliard osm. Takže v březnu dochází ke korekci nárůstu z ledna a února, což pravděpodobnost zavedení záporných sazeb mírně snižuje. Doporučujeme tento indikátor bedlivě sledovat, stejně jako operace bank s ČNB.

A kdo za tím stojí!?

Včera jsem vám dále sliboval pohled na platební bilanci. Její struktura totiž odhalí, co ovlivňuje růst devizových rezerv, viz obrázek níže. Obchodní bilanci očišťujeme o odliv dividend, protože tato kombinovaná položka nejlépe odráží fundamentální zdroj nabídky EUR. Jak je vidět, tak zhruba 20% nárůstu rezerv je spojeno s touto nabídkou. Dále cca 30% činí příliv do českých dluhopisů. A zbytek jsou především ostatní investice, což jsou hlavně úložky u bank. 


Tento obrázek centrální bance odhaluje zdroj intervencí. A jaké náklady tyto zdroje nesou. Pokud jde například o investice do státních dluhopisů, tak tito investoři už nyní mají záporný výnos. Kdo ale stojí za ostatními investicemi? 

Tak na tohle potřebujeme zase dekompozici nárůstu korunových vkladů v bankách. A tento rozklad ukazuje, že tím hlavním „viníkem“ jsou podniky a domácnosti. Podniky a domácnosti preferují držet koruny před eurem, pravděpodobně z důvodů očekávání posílení koruny po exitu. Finanční instituce a nerezidenti jen minimálně zvyšují vklady v bankách. Takže ČNB nemůže mít pocit, že by čelila kobercovému útoku ze strany zahraničních spekulantů. A proto nemá důvod nyní zasahovat proti nim zápornými sazbami.


Ano, ČNB se může snažit omezit vklady v korunách domácností a podniků. Ale v tom případě by záporné sazby měly smysl pouze tehdy, pokud by banky plně přenesly záporné sazby na domácnosti a podniky. Jedině potom by bylo možné očekávat, že by domácnosti a podniky prodávaly své koruny do cizí měny. Každopádně pro konzervativní Čechy by byly záporné sazby šokem, možná větší než intervence v listopadu 2013. 

„Je snadnější člověka oklamat, než mu vysvětlit, že byl oklamán.“ Mark Twain

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bude turecká ekonomika následovat volný pád měny?

Novinářská poučka říká, že pokud je nadpis formulován jako otázka, tak odpovědí je "ne". Bohužel pro vás nejsem novinář, takže tuto poučku neznám. Turecká lira je ve volném pádu: během srpna oslabila zhruba o třicet procent. Záminkou se stalo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu.  Za prvé, se zvýšilo ekonomické napětí. Trump Turecku zdvojnásobil dovozní tarify na ocel a hliník. Důvodem bylo předchozí oslabení liry, které v jeho očích vykompenzovala předchozí úroveň tarifů. Za druhé, dlouhodobě roste politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora. Na druhé straně USA nechtějí propustit bankéře turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, tak USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F35. Propadu turecké liry díky aktuální politickým tahanicím mezi Ankarou a Washingtonem jsou skutečně jen záminkou. Navíc tlak proti turecké liře jen akceleroval. Od roku 2010 lira ztratila 72 procent. Turecko je totiž dlouhodobě nestabilní nejen díky (g

Může ČNB předčasně exitovat? Teoreticky ano, ale riskuje lynč

ČNB říká, že „neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ A vzhledem k tomu, že inflace je na dvou procentech a bankovní rada je naladěna pro exit, tak už v dubnu můžeme mít korunu po třech letech bez závazku. Je možné, že by bankovní rada rozhodla o ukončení kurzového závazku dříve než v dubnu? Na první pohled bláznívá otázka, protože ČNB přece říká, že ne. Ale teoreticky to možné je a za jistých okolností je to dokonce reálné. Proč teoreticky může skončit kurzový závazek už v prvním čtvrtletí: Bankovní rada rozhoduje na každém zasedání o nastavení měnové politiky.  Na posledním zasedání bankovní rady je v zápise z jednání uvedeno : "Po projednání situační zprávy bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 0,05 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali Jiří Rusnok, Mojmír Hampl, Vladimír Tomšík, Vojtěch Benda, Lubomír Lízal a Pavel Řežáb

Věštění v ČNB

Před námi je totiž okénko pro modeláře a makro prognostiky. Ale nebojte, dojde i na něco praktického: úrokové sazby.  Výzkum ČNB ukazuje, že tzv. BVAR (bayesian vector autoregressions) je dobrou alternativou pro prognózování. Alespoň v našich podmínkách. Máme totiž krátké časové řady, díky tomu i nejistotu ohledně dlouhodobých trendů a rovnovážných veličin. BVAR se s tím umí do určité míry popasovat.  František Brázdik a Michal Franta ukazují , že dokonce o něco lépe, než hlavní model ČNB, který používá pro své predikce: "Srovnání ukazuje, že přístup BVAR může poskytovat přesnější inflační prognózy na horizontu měnové politiky.“ Centrální banka, když nastavuje měnovou politiku, tak se dívá do budoucnosti jednoho roku, až roku a půl. Tento časový interval nazývá „horizontem měnové politiky“. A v tomto horizontu je průměrná chyba (RMSE) při prognóze inflace zhruba o deset procent nižší v případě BVAR ve srovnání s hlavním modelem ČNB.  To vůbec není špatné, když si